Bývalý primátor Českých Budějovic má jít na pět let do vězení

20.01.2016 13:27 | Zprávy
autor: vam, čtk

Bývalý českobudějovický primátor Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) má jít podle dnešního rozsudku na pět let do vězení s ostrahou za zneužití pravomoci úřední osoby. Soud také rozhodl, že má zaplatit škodu více než 12,5 milionu korun a pět let nesmí vykonávat funkce ve veřejné správě. Podle obžaloby Thoma v roce 2010 podepsal dodatek ke smlouvě na IT zakázku v hodnotě 37 milionů korun, aniž by ji schválila rada města. Obvyklá cena za podobnou zakázku může být podle znalců až o 12 milionů korun nižší. Thoma od začátku případu vinu popírá. Dnešní rozsudek není pravomocný.

Bývalý primátor Českých Budějovic má jít na pět let do vězení
Foto: archiv
Popisek: Primátor Českých Budějovic a lídr HOPB Juraj Thoma

Podstatou stíhání byla skutečnost, že primátor podle policie v červnu 2010 jako úřední osoba neoprávněně uzavřel dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis. Státní zastupitelství začalo případ řešit před třemi lety, ale po několika měsících primátorovo stíhání zastavilo. Policie se předloni k vyšetřování vrátila a státní zastupitelství tehdy podalo návrh na obžalobu Thomy.

Podle státního zástupce Václava Průchy nelze Thomovu vinu zpochybnit. Žalobce zdůraznil, že Thoma podepsal dodatek, aniž by byl projednáván a schválen radou. Navíc podle Průchy dodatek představuje novou smlouvu, což si prý primátor musel uvědomovat. Pro Thomu žádal šest let vězení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…