Bývalý šéf Čepra byl odsouzen na sedm let. Připočetli mu krácení daní

15.05.2019 22:35

Bývalý generální ředitel státního distributora paliv Čepro Tomáš Kadlec byl nepravomocně odsouzen k sedmi letům vězení. Soud ho ve středu uznal vinným i z krácení daní, a navýšil mu proto původní trest uložený za porušení povinností při správě majetku Čepra, který činil čtyři roky. Kadlec vinu za daňový únik odmítá a jeho advokát se proti rozsudku okamžitě odvolal. Kadlec ohledně části svého obvinění tvrdil, že prostřednictvím transakcí plnil strategický úkol obměny paliv, který Česku přinesl vstup do Evropské unie. Česku měl Kadlec způsobit škody za 11,4 milionu.

Bývalý šéf Čepra byl odsouzen na sedm let. Připočetli mu krácení daní
Foto: red
Popisek: Čepro
reklama

Anketa

Jste pro zdražení alkoholu a cigaret, jak navrhuje ministryně Schillerová?

50%
50%
hlasovalo: 11017 lidí
Pražský městský soud souhlasil s tvrzením obžaloby, že Tomáš Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které v době Kadlecova vedení Čepra přišly na jeho soukromý švýcarský účet. Kadlec se hájil tím, že peníze byly půjčkou na jeho podnikatelský záměr a že je později vrátil, takže je nemusel danit.

„Obhajobu jsme považovali za nevěrohodnou. Máme za to, že se v daném případě nejedná o půjčku, ale o příjem a že měla být z této částky zaplacena příslušná daň,“ odmítla Kadlecova tvrzení předsedkyně senátu Silvie Slepičková a dodala, že Kadlec způsobil Česku škody ve výši 11,4 milionu korun.

Za krácení daní hrozilo Kadlecovi pět až deset let vězení. Státní zástupce Pavel Prygl pro něj žádal souhrnný trest v horní polovině sazby a pětimilionový peněžitý trest. Práva na odvolání se nicméně vzdal, rozsudek označil za spravedlivý.

Fotogalerie: - Zemanovi soudci

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...
Ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová
Přichází prezident republiky Miloš Zeman
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...

Čtyřnásobné porušení povinnosti při správě majetku Čepra, za které byl Kadlec pravomocně odsouzen minulý měsíc, spočívalo v nevýhodných obchodech. Čepro podle obvinění během Kadlecova vedení levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a draze je kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků.

„Obžalovaní nejméně od listopadu 2003 do září 2005 – tedy téměř dva roky – vstupovali do obchodů a jednání se společností Czech Energospace, které zcela evidentně byly pro společnost Čepro jednostranně nevýhodné,“ uvedla v minulém měsíci předsedkyně senátu pražského městského soudu Eva Brázdilová. Kadlec musí podle dubnového verdiktu nahradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky. Soudkyně Slepičková ve středu řekla, že právě kvůli této povinnosti uložila Kadlecovi půlmilionový trest místo navrhovaného pětimilionového.

„Jsou to jednoduché kupecké počty: jestliže prodávám nějakou hmotu a po dvou dnech genericky tutéž hmotu kupuji dráž, dá se škoda spočítat naprosto jednoduše,“ shrnula během dubnového verdiktu soudkyně.

Fotogalerie: - Zeman a soudci

Prezident Miloš Zeman jmenoval Miladu Tomkovou, Ja...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Miladu Tomkovou, Ja...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Miladu Tomkovou, Ja...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Miladu Tomkovou, Ja...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Miladu Tomkovou, Ja...
Prezident Miloš Zeman jmenoval Miladu Tomkovou, Ja...

Zaplatit státu 500 tisíc korun je podle Slepičkové v Kadlecových silách. „Je v produktivním věku a pracuje jako jednatel obchodní společnosti,“ uvedla.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra byl Kadlec od května 2003 do srpna 2005. O otevření účtu ve švýcarské RBS Coutts Bank si zažádal dva měsíce po nástupu do funkce. Na účet mu pak v letech 2003 a 2004 přicházely vysoké částky v dolarech a eurech od společností General Parcel Europe a lichtenštejnské Shira Anstalt. Bližší informace o původu zaslaných částek se policii nepodařilo získat, protože firmy byly následně zrušeny.

Kadlec, jenž v minulosti vedl také Národní bezpečnostní úřad a působil i v Bezpečnostní informační službě, trvá na tom, že peníze danit nemusel. Byly prý totiž jen půjčkou, kterou později vrátil. Půjčku – respektive úvěr zajištěný směnkou na 1,5 milionu amerických dolarů – mu podle něj zprostředkovala žena jménem Claudia Becková, která figurovala v Shira Anstalt. Ta však jeho verzi nemohla soudu potvrdit ani vyvrátit, protože už zemřela. Státní zástupce Prygl ve středu listiny, které ohledně této kauzy existovaly, označil za podvržené. Vznikly podle něj mnohem později, než Kadlec tvrdil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …