Bývalý šéf Čepra byl odsouzen na sedm let. Připočetli mu krácení daní

15.05.2019 22:35

Bývalý generální ředitel státního distributora paliv Čepro Tomáš Kadlec byl nepravomocně odsouzen k sedmi letům vězení. Soud ho ve středu uznal vinným i z krácení daní, a navýšil mu proto původní trest uložený za porušení povinností při správě majetku Čepra, který činil čtyři roky. Kadlec vinu za daňový únik odmítá a jeho advokát se proti rozsudku okamžitě odvolal. Kadlec ohledně části svého obvinění tvrdil, že prostřednictvím transakcí plnil strategický úkol obměny paliv, který Česku přinesl vstup do Evropské unie. Česku měl Kadlec způsobit škody za 11,4 milionu.

Bývalý šéf Čepra byl odsouzen na sedm let. Připočetli mu krácení daní
Foto: red
Popisek: Čepro

Anketa

Jste pro zdražení alkoholu a cigaret, jak navrhuje ministryně Schillerová?

50%
50%
hlasovalo: 11119 lidí
Pražský městský soud souhlasil s tvrzením obžaloby, že Tomáš Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které v době Kadlecova vedení Čepra přišly na jeho soukromý švýcarský účet. Kadlec se hájil tím, že peníze byly půjčkou na jeho podnikatelský záměr a že je později vrátil, takže je nemusel danit.

„Obhajobu jsme považovali za nevěrohodnou. Máme za to, že se v daném případě nejedná o půjčku, ale o příjem a že měla být z této částky zaplacena příslušná daň,“ odmítla Kadlecova tvrzení předsedkyně senátu Silvie Slepičková a dodala, že Kadlec způsobil Česku škody ve výši 11,4 milionu korun.

Za krácení daní hrozilo Kadlecovi pět až deset let vězení. Státní zástupce Pavel Prygl pro něj žádal souhrnný trest v horní polovině sazby a pětimilionový peněžitý trest. Práva na odvolání se nicméně vzdal, rozsudek označil za spravedlivý.

Čtyřnásobné porušení povinnosti při správě majetku Čepra, za které byl Kadlec pravomocně odsouzen minulý měsíc, spočívalo v nevýhodných obchodech. Čepro podle obvinění během Kadlecova vedení levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a draze je kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků.

„Obžalovaní nejméně od listopadu 2003 do září 2005 – tedy téměř dva roky – vstupovali do obchodů a jednání se společností Czech Energospace, které zcela evidentně byly pro společnost Čepro jednostranně nevýhodné,“ uvedla v minulém měsíci předsedkyně senátu pražského městského soudu Eva Brázdilová. Kadlec musí podle dubnového verdiktu nahradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky. Soudkyně Slepičková ve středu řekla, že právě kvůli této povinnosti uložila Kadlecovi půlmilionový trest místo navrhovaného pětimilionového.

„Jsou to jednoduché kupecké počty: jestliže prodávám nějakou hmotu a po dvou dnech genericky tutéž hmotu kupuji dráž, dá se škoda spočítat naprosto jednoduše,“ shrnula během dubnového verdiktu soudkyně.

Zaplatit státu 500 tisíc korun je podle Slepičkové v Kadlecových silách. „Je v produktivním věku a pracuje jako jednatel obchodní společnosti,“ uvedla.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra byl Kadlec od května 2003 do srpna 2005. O otevření účtu ve švýcarské RBS Coutts Bank si zažádal dva měsíce po nástupu do funkce. Na účet mu pak v letech 2003 a 2004 přicházely vysoké částky v dolarech a eurech od společností General Parcel Europe a lichtenštejnské Shira Anstalt. Bližší informace o původu zaslaných částek se policii nepodařilo získat, protože firmy byly následně zrušeny.

Kadlec, jenž v minulosti vedl také Národní bezpečnostní úřad a působil i v Bezpečnostní informační službě, trvá na tom, že peníze danit nemusel. Byly prý totiž jen půjčkou, kterou později vrátil. Půjčku – respektive úvěr zajištěný směnkou na 1,5 milionu amerických dolarů – mu podle něj zprostředkovala žena jménem Claudia Becková, která figurovala v Shira Anstalt. Ta však jeho verzi nemohla soudu potvrdit ani vyvrátit, protože už zemřela. Státní zástupce Prygl ve středu listiny, které ohledně této kauzy existovaly, označil za podvržené. Vznikly podle něj mnohem později, než Kadlec tvrdil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…