Bývalý šéf Soudcovské unie Jirsa se možná stane ústavním soudcem. Jeho nominaci schválil senátní výbor

16.09.2015 12:41

Někdejší šéf Soudcovské unie Jaromír Jirsa by se měl stát ústavním soudcem. Shodl se na tom dnes jednomyslně senátní ústavně-právní výbor. V tajných volbách Jirsa získal hlasy všech sedmi členů výboru, což vyzdvihl jeho předseda Miroslav Antl (za ČSSD). Senát jako celek bude o Jirsově kandidatuře rozhodovat 23. září, tedy za týden.

Bývalý šéf Soudcovské unie Jirsa se možná stane ústavním soudcem. Jeho nominaci schválil senátní výbor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu
reklama

Jirsa se během své dosavadní praxe věnoval civilnímu soudnictví, nyní je místopředsedou Městského soudu v Praze. Jako ústavní soudce by podle svých slov chtěl naplnit praktické zkušenosti a usilovat o dodržování práva na spravedlivý proces. Ústavní soud by podle něj neměl hrát roli další odvolací soudní instance, i když se tomu tak mnohdy děje.

Jirsa: Soudce má mít cit pro selský rozum

„Soudce je pro mě primárně člověk, který musí mít smysl pro spravedlnost, autorita s citem pro věc, pro selský rozum,“ řekl senátorům Jirsa. Soudce by se podle něj také neměl přehnaně lpět na procesních postupech. Jirsa je příznivcem zestručnění právních norem. „Čím víc ustanovení, tím více prostoru pro obstrukce a obcházení práva,“ poznamenal.

Jirsovu nominaci podpořil předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Poukázal mimo jiné na to, že Jirsa byl jako jeden z mála dvakrát po sobě zvolen prezidentem Soudcovské unie, což je dokladem soudcovského respektu k jeho osobě.

Jirsa je hlavním autorem učebnice k novému občanskému zákoníku

„Jirsa je podle mého názoru vhodným kandidátem, který vzhledem ke svému profesnímu zaměření může být nepochybným přínosem pro soudcovský sbor Ústavního soudu, který odchodem Vlasty Formánkové bude oslaben o soudce obecné justice s rozsáhlou různorodou praxí,“ zdůvodnil svůj výběr v nominačním dopise prezident Miloš Zeman.

Jirsa se také specializuje na průmyslové právo a je i předsedou odvolacího senátu pražského městského soudu. V letech 2002 až 2008 byl prezidentem Soudcovské unie, nyní je jejím čestným prezidentem. Kromě publikační činnosti se podílí na vzdělávání vyšších soudních úředníků a justičních čekatelů, je hlavním autorem učebnice k novému občanskému zákoníku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…