Bývalý senátor ČSSD odešel od soudu s podmínkou

20.11.2014 20:39

Olomoucký okresní soud dnes potrestal bývalého přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů podmínečnými tresty kvůli zmanipulování dvou veřejných zakázek ve městě. Zakázal jim zároveň výkon funkce. Podle soudu vědomě zvýhodnili stavební firmu, která zakázky vyhrála. Lajtoch i jeho kolegové vinu odmítali. Kauza je stála politickou kariéru. Případ bude mít dohru u krajského soudu, většina obžalovaných si ponechala lhůtu pro případné odvolání.

Bývalý senátor ČSSD odešel od soudu s podmínkou
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

„Soud má za prokázané, že v souvislosti se stavbou domova důchodců a rekonstrukcí zimního stadionu obžalovaní společně a vědomě sjednali výhodu jednomu soutěžiteli na úkor ostatních, konkrétně to byla společnost Přerovská stavební. Důvodem pro toto jednání je osobní či obchodní propojení většiny obžalovaných s majiteli této společnosti," uvedl dnes předseda senátu Petr Sušil.

Soud uložil za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby exprimátorovi Lajtochovi, bývalému náměstkovi Josefu Kulíškovi (ODS) a Jaroslavu Čermákovi (ODS) podmínečný trest 2,5 roku s odkladem na 4,5 roku. Radní Václav Zatloukal dostal nejvyšší, tříletý trest s odkladem na pět let. Zaplatit musí navíc 200 000 korun. Jako jediný podle soudu získal z tohoto jednání značný prospěch. Stejnou firmou, která lukrativní zakázky ve městě vyhrála, si nechal postavit rodinný dům. Převážnou část nákladů dosud nezaplatil. Odsouzení politici navíc nesmějí po dobu čtyř let vykonávat funkci zastupitele a člena rady. Úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba dostali dva roky s odkladem na čtyři roky. Oběma soud rovněž zakázal práci v jejich vedoucích funkcích.

Žalobce ještě zváží dovolání

Státní zástupce Robert Henzel byl s rozsudkem spokojen. Soud podle něj potvrdil obžalobu, vyňal z ní pouze stavbu bazénu na zahradě domu exprimátora Jiřího Lajtocha, na které se rovněž podílela Přerovská stavební. Podle soudu se neprokázalo, že by z toho získal politik prospěch. „Také rozsah trestů je trochu jiný, proto budeme zvažovat, zda se bude podávat dovolání či ne," řekl dnes ČTK žalobce.

Naopak obžalovaní s rozsudkem nesouhlasili, radní Čermák se na místě odvolal, ostatní si ponechali lhůtu. „Jsem samozřejmě nevinen, počkáme na písemné rozhodnutí a poté budeme dále pokračovat, budu se pravděpodobně odvolávat," uvedl bývalý primátor Lajtoch.

Případ se k soudu dostal po třech letech vyšetřování. Provázel ho spor žalobců. Protikorupční policie šest mužů navrhla obžalovat čtyřikrát, třikrát žalobkyně trestní stíhání zastavila. Podle ní trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až letos v dubnu, kdy jí byl případ odebrán. Na tuto skutečnost dnes upozornil i soud, podle kterého jsou dnes obžalovaní již ve zcela jiném postavení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tichý start krize? Lidé vzali Deutsche Bank útokem, odklánějí úspory, tvrdí server

18:36 Tichý start krize? Lidé vzali Deutsche Bank útokem, odklánějí úspory, tvrdí server

Deutsche Bank stojí podle portálu ZeroHedge před možným bankrotem. V několika minulých týdnech své i…