Bývalý špičkový sportovec udeřil na Hniličku. A nejen to. Jako současný politik řekl i něco na Piráty

26.01.2021 19:16

Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička, který se o víkendu účastnil mejdanu v teplickém hotelu, pořádně hnul porušováním vládních nařízení žlučí nejednomu svému politickému kolegovi. Na sociální síti se do něj opřel i poslanec za ODS a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda, jeho chování označil za nepřijatelné a papalášské. Mimo jiné se pustil i do Pirátské strany za to, že chování Hniličky sice veřejně odsuzuje, ale když mají její členové hlasovat o tom, aby rezignoval na post vládního zmocněnce pro sport, vůbec tak nečiní.

Bývalý špičkový sportovec udeřil na Hniličku. A nejen to. Jako současný politik řekl i něco na Piráty
Foto: ODS
Popisek: Jakub Janda
reklama

Hnilička dorazil o víkendu do teplického hotelu na narozeniny bývalého politika ČSSD Petra Bendy, gratulovat mu přišel například i expremiér Jiří Paroubek. Kromě nich byl na akci také místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr. Hnilička nakonec chybu uznal a rezignoval na poslanecký mandát, jako vládní zmocněnec pro sport však zatím zůstává. Rozhodl se, že setrvání v této funkci nechá na představenstvu sportovních svazů, které mu vyjádřilo podporu.

Proti setrvání Hniličky v čele NSA se velmi hlasitě vyjadřuje Jakub Janda, rezignace na mandát poslance je pro Jandu v tomto případě nedostačující. Hniličkově kauze věnoval hned několik tweetů, v nichž dal jasně najevo, co si o takovém chování myslí, zcela jistě by očekával vyvození politické odpovědnosti na všech úrovních.

„Chování Milana Hniličky je vrcholem nepřijatelného papalášství. Ohrozil veškeré snahy, které jsme v minulých letech ve prospěch sportu podnikli. Milane, jestli jsi chlap, tak není jiná cesta než rezignace,“ vyzval současného šéfa Národní sportovní agentury.

Naznačil, že Hnilička káže vodu, ale pije víno, a apeloval na vládu, aby začala jednat: „Jak může šéf sportu říkat sportovcům, aby nosili na tréninku roušku, a sám po nocích chodí na mejdany bez roušky? Milan Hnilička nechce rezignovat. Ovšem zákon říká: ‚Vláda odvolá předsedu NSA, jestliže porušil své povinnosti vyplývající z jeho funkce zvlášť hrubým způsobem.‘ Vládo, dělej něco!“ vyzýval tentokrát Janda kabinet.

Velmi jej rozčílil i měnící se postoj Pirátů, kteří do médií Hniličku kritizovali, avšak pro jeho konec coby vládního zmocněnce pro sport už ruku nezvedli.

Pro Pirátskou stranu, potažmo jejího předsedu Ivana Bartoše proto také přidal jeden vzkaz: „Výkřiky a apely na tiskovkách jsou zřejmě jen pro ty kamery. Na podvýboru pro sport jsem pro odvolání hlasoval jen já, vaši poslanci Milana Hniličku ve funkci předsedy podrželi,“ zmínil rozladěně, že na podvýboru hlasovali, zda kroky, které dosud Milan Hnilička podnikl, jsou dostatečné, jinými slovy, zda je v pořádku, že nerezignuje z funkce předsedy NSA.

Jediným významným sportovním subjektem, který zatím nechce situaci oficiálně komentovat, zůstává Český olympijský výbor.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude požadovat odchod Milana Hniličky (za ANO) z čela sportovní agentury kvůli účasti na oslavě v teplickém hotelu. Předseda vlády se nedomnívá, že by Hniličkovo odvolání z funkce osm měsíců před volbami bylo správné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …