Bývalý velvyslanec USA by měl vypovídat před soudem v kauze Tatra

16.03.2014 15:09

Městský soud v Praze bude v pondělí pokračovat v projednávání kauzy bývalého ministra obrany Martina Bartáka, který společně se svým známým, zbrojařem Michalem Smržem, čelí obvinění v případu údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Před trestním senátem by měl svědčit bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss, jemuž si údajně Barták při služební návštěvě USA v únoru 2008 neúspěšně řekl o úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). O dva dny později by pak u soudu měl vypovídat někdejší manažer firmy Duncan Sellars. Oba jsou považováni za klíčové svědky obžaloby.

Bývalý velvyslanec USA by měl vypovídat před soudem v kauze Tatra
Foto: acr.army.cz
Popisek: Vojenský vůz Tatra

Předseda soudního senátu Stanislav Králík tyto klíčové svědky původně předvolával už v lednu, tehdy se ale soudu oba omluvili a zůstali ve Spojených státech. „Od svědků Cabanisse a Sellarse jsme tentokrát neobdrželi omluvu, a proto předpokládáme, že oba přijdou," řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných Ministerstvem obrany. Cabaniss a tehdejší manažer firmy Duncan Sellars údajně na Bartákův návrh nepřistoupili a z jednání odešli.

Majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně zase pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého Ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.

Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci. Exministr Barták v minulosti Adamse obvinil z korupce. Tvrdil, že mu Američan nabídl úplatek za to, že Ministerstvo obrany zadá Tatře další armádní zakázky. Soud však muže pravomocně zprostil viny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…