Bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer: Zavedení eura výrazné zdražení nepřinese

02.07.2014 12:20

Čerstvý europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) tvrdí, že po zavedení společné evropské měny nás nečeká výraznější zdražení. Argumentuje mimo jiné i studií, která se zabývala dopadem zavedení eura na zvýšení cen. A z ní vyplývá, že tento dopad zvedne cenovou hladinu jen o 0,1 až 0,2 %. Niedermayer to uvedl v odpovědi na dotaz čtenáře na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz.

Bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer: Zavedení eura výrazné zdražení nepřinese
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Anketa

Má Česko přijmout euro?

19%
81%
hlasovalo: 9159 lidí

„Dneska stojí třeba houska 4 koruny, to jest cca 15 centů. Jak nám zaručíte, že obchodníci všechny tyto `menší` částky automaticky nezaokrouhlí nahoru?“ položila Niedermayerovi otázku na jeho profilu jedna ze čtenářek.

Europoslanec oponoval tím, že ani dnes není nikde záruka, že rohlík bude zítra stát 4 koruny. „Ta hlavní kotva této ceny je v tom, že při naší úrovni nákladů je mnoho firem, které jsou s to ho za tuto cenu vyrábět,“ uvedl s tím, že ani zavedením eura se na tom „absolutně nic“ nezmění.

Proti „lednovému zdražování” po zavedení eura prý také existují poměrně účinné postupy, které země úspěšně používají. Zejména má jít o povinnost dlouhodobého uveřejňování cen v obou měnách.

Některé ceny mohou po zavedení eura i klesnout

„Když jsem hledal nějakou statistickou studii, která by se tím, jak moc přechod na euro ceny zvýší, zabývala, tak jsem našel jen odkaz na studii, která tento dopad hodnotila na cca 0,1-0,2 %, tedy někde kolem obvyklé měsíční inflace,“ uvedl Niedermayer s tím, že o tom, zda se po přechodu na euro ceny budou posouvat vzhůru či klesnou, ovlivní mnohem více než zavedení eura to, v jaké situaci bude ekonomika. A zda v ní budou nebo nebudou inflační tlaky.

Podle europoslance by naopak zavedení eura u nás „možná dokonce část zboží zlevnilo“, a to díky snížení nákladů na transakci a vyšší transparentnost cen. Bude je možné díky jednotné měně porovnat s cenami v okolních zemích, v nichž se již eurem platí.

Celé znění otázek a odpovědí naleznete zde

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáčkův tým selhal. Domov pro seniory neví, co má dělat. Na místě dvacet nakažených. „Prosím vás, pomozte, máme ochranné obleky sotva na dva dny!"

19:59 Hamáčkův tým selhal. Domov pro seniory neví, co má dělat. Na místě dvacet nakažených. „Prosím vás, pomozte, máme ochranné obleky sotva na dva dny!"

ParlamentníListy.cz získaly velmi naléhavou prosbu, která se týká domova se zvláštním režimem v Břev…