ČEZ nejsou Kostelecké uzeniny, vzkázal topkař Laudát z televize Babišovi

01.04.2014 22:41

Události, komentáře České televize v úterý večer přinesly téma energetické bezpečnosti země, zejména ve vztahu k jaderné energetice. Ve studiu proti sobě usedli zmocněnec vlády pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška a poslanec TOP 09 František Laudát.

ČEZ nejsou Kostelecké uzeniny, vzkázal topkař Laudát z televize Babišovi
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Anketa

Kterého z nominovaných moderátorů máte nejraději? Všichni soutěží v anketě TýTý 2013.

hlasovalo: 3534 lidí
Podle Bartušky je úvaha o těžbě uranu, stejně jako o rozvoji jaderné energetiky, zcela legitimní, neboť se jedná o zajištění energetické bezpečnosti státu, a jaderná energie je samozřejmě zajímavá i ekonomicky.

Poslanec TOP 09 František Laudát se ale na celou věc dívá jinak: „Je otázka, zda jsme na tom tak špatně, abychom si kvůli tomu museli ničit vlastní krajinu,“ poznamenal k případnému obnovení těžby uranu.

Podle něj je neuvěřitelné především to, že premiér Sobotka pálí od boku, když se vysloví pro dostavbu jaderných elektráren, zatímco jeho ministr financí Andrej Babiš přispívá k naprostému opaku, když nechce ČEZu na rozvoj nechat žádnou část jeho zisku.

„Vláda by se měla nejdříve domluvit, než začne znejišťovat obyvatelé některých území,“ poznamenal poslanec. Podle něj máme z minulosti řadu zkušeností, že lidé velmi těžko snášeli, když museli opouštět své domovy například kvůli výstavbě jaderné elektrárny v Temelíně, nebo kvůli výstavbě přehrad.

Podle Bartušky je ČEZ připraven Temelín dostavět, výběrové řízení na provedení stavby stále běží a je jen otázkou, zda k tomu bude politická vůle.

K tématu se vrátil i Laudát, který se k němu vyjádřil již na dopolední tiskové konferenci TOP 09, kde protestoval proti rozhodnutí ministra Babiše kompletně vyplatit dividendy.

„Již od devadesátých let, od ministra Kočárníka, bylo zvykem, že dividenda se vyplácela zhruba z 50-60 procent zisku,“ uvedl k tomu poslanec. V současnosti je podle něj chybou tímto způsobem „dojit“ nejbonitnější státní podnik. „ČEZ nejsou Kostelecké uzeniny,“ vzkázal s narážkou na firmu, vlastněnou ministrem Babišem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…