CNN: Prigožin už vězně neverbuje, teď přímo armáda

16.02.2023 10:11

Ležím ve vojenské nemocnici, popraví mně, abych nemohl říct, co se na ruské straně děje. CNN přinesla svědectví muže,, který těsně před smrtí promluvil o tom, jak byl v bojích na Ukrajině zraněn, v ruské nemocnici byl léčen, ale jen proto, aby vydržel až do popravy. další voják naverbovaný ve vězení prozradil, že ruské minomety pálí hlava nehlava i na vlastní jednotky tvořené z vězňů. „Pochopil jsem, že na nás střílí úmyslně,“ prozradil CNN. Podle britského ministra obrany je teď navíc Rusko příliš vyčerpané na to, aby úspěšně provedlo větší ofenzivu

CNN: Prigožin už vězně neverbuje, teď přímo armáda
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Ukrajinský voják

Ruská armáda posílá na frontu na Ukrajině své vězně. Čistě jako potravu pro děla. Svědčí o tom promluva muže, který na frontě zemřel, ale ve svém posledním vzkazu jasně řekl, co se teď na bojišti děje.

„Odvádějí mě, aby mě zastřelili. Ztratil jsem tam spoustu lidí. Pamatujte si toto: neposílejte sem další lidi. Už toho bylo dost, chtějí nás všechny zabít." To je podle CNN poslední vzkaz, který světu před svou smrtí posla Viktor Sevalněv. Muž odsouzený za ozbrojené přepadení a loupež. Armáda si ho z vězení vytáhla a poslal ho bojovat k Soledaru. A tam měl podle CNN Sevalněv tu smůlu, že přežil. Ocitl se v ruské nemocnici a měl strach, že ho ruské úřady raději popraví, aby se nemohl rozpovídat o tom, co na frontě viděl. Proto ještě v nemocnici nahrál manželce vzkaz.

„V posledním vzkazu manželce uvedl, že se obává, že ho úředníci ruského ministerstva obrany brzy odvedou z nemocničního lůžka, kde zvukový vzkaz nahrál, a popraví. O několik dní později bylo jeho tělo v uzavřené rakvi vráceno manželce do Moskvy,“ napsala k tématu americká zpravodajská stanice.

Tvůrce soukromé armády Wagnerovců Jevgenij Prigožin oznámil, že ve věznicích už budoucí vojáky získávat nebude. CNN však upozornila, že toto Prigožinovo tvrzení nemá jak ověřit. Podle americké zpravodajské stanice teď ve věznicích provádí nábory samo ruské ministerstvo obrany. Vyplývá ti z informací, které Ukrajincům předali zajatí Rusové.

„Zdůrazňují nám, že nejsou Wagnerovi, že byli oficiálně pozváni ministerstvem obrany,“ řekl CNN Andrij Usov, zástupce pro obranné zpravodajství na ukrajinském ministerstvu obrany. Usov počítá s tím, že počet vězňů zverbovaných přímo ministerstvem obrany poroste a na Ukrajinu poputují jako potrava pro děla.

Podle CNN je možné, že ministerstvo obrany usiluje o vyvážení vlivu Wagnerovců. V tomto smyslu se vyjádřil Vladimír Osečkin ze skupiny pro práva vězňů Gulagu.net.

„Mnozí v Moskvě se Prigožina skutečně bojí,“ řekl Osečkin. „Chápou, že velí obrovskému gangu - organizované zločinecké skupině žoldáků a zabijáků -, který může kdykoli v Moskvě uspořádat bůhvíco.“

CNN požádala o komentář ruské ministerstvo obrany, ale to nedodalo žádnou odpověď.

CNN hovořila s několika vězni, kteří pracovali pro jednotku známou pod číslem "08807" - všichni tvrdí, že byli zaměstnáni přímo ruským ministerstvem obrany. Někteří měli v rukou dokumenty, které naznačují, že byli nakonec nasazeni do složky luhanské separatistické armády, která byla podřízena ruskému ministerstvu obrany. Jednotka 08807 byla v říjnu nasazena na frontové linie kolem Soledaru, známá jako brigáda "Štrum" - pro šturmování ukrajinských linií - a utrpěla katastrofální ztráty.

Zpravodajská stanice oslovila také Sevalněvovu manželku, ale ta žádost o rozhovor odmítla.

Tři další přeživší z jednotky hovořili se CNN z nemocnice. Jeden z nich, rovněž vězeň, uvedl, že Sevalněv byl jednou zraněn, ale byl poslán zpět bojovat na frontu, kde byl poté znovu zraněn.

„Nikoho tu neoperují, nikomu neprovádějí žádné operace,“ řekl. CNN jeho jméno a jména ostatních přeživších odsouzených v zájmu jejich bezpečnosti neuvádí. „Lidé chodí [po nemocnici] se střelnými zraněními, se střepinami zabodnutými v nohách. Bývalý voják před svým uvězněním také popsal katastrofální ztráty. „Naše dávka čítala 130 lidí, ale máme také mnoho amputovaných a pravděpodobně nám zbylo 40 lidí,“ dodal s tím, že k jejich jednotce se postupem času přidalo mnoho různých skupin vězňů. Bývalý voják před svým uvězněním také popsal katastrofální ztráty. „Naše šarže čítala 130 lidí, ale máme také mnoho amputovaných a pravděpodobně nám zbylo 40 lidí.“ Pro CNN uvedl, že v minulých dnech byl poslán zpět na frontu, jeho zranění se nezhojila.

Další vězeň bral svou účast na frontě s větším klidem.

„Nestěžuju si, válka je válka. Někteří sem přijdou, uslyší kulomet a utečou. To není dobré. Všechny ostatní podrazí, protože mi nikdo nekryje záda,“ řekl. Tento voják byl v říjnu po 25 dnech na frontě těžce zraněn do nohy, ale popsal, že necítí žádný strach. „V zákopu, 2-6 metrů ode mě dopadne granát, hlína padá do zákopu, ale já necítím vůbec žádný strach. Nevím, proč se to u mě tak děje.“

Třetí uvedl, že si odpykával trest za neúmyslné zabití, když byl přímo naverbován ministerstvem obrany. Poslali nás na samou frontu. Vysílačkou jsem na naše kluky hlásil, že na nás pálí minomety, ať míří trochu doprava. A stejně na nás stříleli z obou stran. Pak jsem pochopil, že na nás střílejí úmyslně."

Britská BBC v souvislosti s válkou popsala, jak se Ukrajinci starají o ruské válečné zajatce.. S některými z ruských zajatců měla možnost mluvit v jednom z táborů. Novináři prozradili, že je ukrajinské stráže nechali mluvit s kýmkoli, ale příslušník stráže se od reportérů nehnul na krok. „Mnozí zajatci si zakrývali tváře, aby ještě více ochránili svou identitu,“ napsala BBC.

Zpráva OSN o lidských právech z loňského listopadu na základě rozhovorů s vězni, kteří hovořili o případech mučení a špatného zacházení, zdokumentovala porušování práv oběma stranami. Ale dozorci se podle BBC zde snažili ukázat, že s vězni zacházejí dobře.

Něktwřčí z vězňů vxyjádřili naději, že budou vyměněni a po návratu do Rudska budou moct v klidu žít bez toho, aby je kdokoli hnal zpět na frontu.

Komplexní pohled na bojiště podle amerického Institutu pro studium války naznačuje, že Ruská federqce se roční kampaní na Uktajině nemálo vyčerpala. Rusům, prý teď schází jak vybavení, tak lidská síla pro provedení rozsaáhlé úspěšné ofenzivy na bojišti. inistr obrany Spojeného království Ben Wallace sdělil britské BBC, že ministerstvo nemá informace o velkém nahromadění sil na jediném místě a v obecné rovině sice Rusové na Donbas dál tlačí, ale za cenu velkých nákladů. A v tuto chvíli nemají dost rezerv v zálozer, které bxy mohli nasadit nma frontu k dalšímu zesílení tlaku.

„Wallace odhadl, že Rusko mohlo zapojit až 97 % své armády do bojů na Ukrajině a že jeho bojová účinnost se snížila o 40 procent kvůli ‚způsobu válčení jako za první světové války‘, který měří ruský postup v metrech. útoky lidských vln,“ uvedl k tématu ISW s tím, že informace předané britským ministrem obrany nemůže nezávisle ověřit.

„Wallacovo hodnocení, že Rusko postrádá dostatečnou mechanizovanou bojovou sílu pro průlom, je v souladu s předchozími hodnoceními ISW, že ruská armáda musí projít významnou rekonstitucí, než znovu získá schopnost efektivně vést manévrovou válku,“ rozvedl myšlenku institut.  

Obnova mechanizovaných sil podle ISW probíhá pomalu, což Ukrajině dává jistý prostor podniknout vlastní ofenzivu. To se však stane jen za předpokladu, že Západ Ukrajině rychle a v potřebném množství dodává žádané dodávky zbraní a techniky.

ISW informuje

ISW informuje

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Věrohodná CNN !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSaJe , 16.02.2023 11:34:58
Dočetl jsem to do věty: "CNN však upozornila, že toto Prigožinovo tvrzení nemá jak ověřit."

| 6 | 0

Další články z rubriky

27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

12:15 27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

Turecký prezident Erdogan znovu obhájil svůj mandát. Co to pro zemi znamená? Podle analytiků z banky…