ČR by mohla Slovensku pomoct při ochraně jeho vzdušného prostoru

11.07.2018 20:49

Česká republika by mohla pomoct Slovensku ochránit jeho vzdušný prostor, kdyby kvůli nákupu nových stíhacích letounů tuto schopnost dočasně ztratilo. Umožnila by to smlouva o ochraně vzdušného prostoru, kterou spolu obě země před rokem uzavřely. ČTK to dnes sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Slovenská vláda dnes schválila, že nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby americkými stíhačkami F-16.

ČR by mohla Slovensku pomoct při ochraně jeho vzdušného prostoru
Foto: pixabay.com
Popisek: Stíhací letoun, ilustrační foto
reklama

Premiér Peter Pellegrini dnes řekl, že Slovensko zanalyzuje možnosti, zda do dodání amerických stíhaček bude opravovat migy, nebo zda o ochranu svého vzdušného prostoru požádá některou ze sousedních zemí.

Slovensko má uzavřenou smlouvu s Českou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Podepsána byla loni v únoru.

Podle českého Ministerstva obrany nemá slovenské rozhodnutí zakoupit stíhací letouny F-16 „přímou souvislost s prováděním“ této smlouvy a tato smlouva nijak neomezuje právo vybrat si konkrétní typ letounu. „Existence smlouvy by však mohla usnadnit slovenské straně zajištění ochrany vzdušného prostoru SR, pokud by přechod na nový typ stíhacího letounu byl spojen s dočasnou ztrátou schopnosti chránit vzdušný prostor SR vlastními stíhacími letouny,“ uvedla Zechmeisterová.

Pokud některá ze členských zemí NATO není dočasně schopna svůj vzdušný prostor chránit, automaticky se v rámci aliančního systému NATINAMDS o vojenskou ochranu starají sousední státy. Česká republika by tak na starosti v rámci tohoto systému měla západní část Slovenska, Maďarsko východní Slovensko. Tento systém ale platí pouze pro vojenské hrozby, podotkla Zechmeisterová. Netýká se tak například únosu civilního letadla, které by teroristé chtěli použít jako zbraň třeba proti jaderné elektrárně a které by bylo nutné sestřelit. Proti takové hrozbě by díky společné smlouvě, která umožňuje předat české stroje pod velení SR a naopak, mohly na Slovensku zasáhnout české letouny.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…