ČR kvůli ručení za úvěry čelí žalobám o desítky miliard

28.05.2013 6:40

Stát čelí žalobám o desítky miliard korun kvůli ručení za úvěry, které před více než dvaceti lety tehdejší centrální banka poskytla státním podnikům před velkou privatizací. Vyplacení garancí, jejichž hodnota se odhaduje zhruba na 30 miliard korun bez úroků, požadují v žalobách po státu zahraniční obchodníci s pohledávkami a banky. Napsal to dnes server Česká pozice.

ČR kvůli ručení za úvěry čelí žalobám o desítky miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav kalousek
reklama

S problémem podle serveru začátkem května ministr financí Miroslav Kalousek seznámil ekonomické ministry. Výše částky, kterou nakonec stát držitelům pohledávek zaplatí, bude záviset na strategii zvolené vládou. "Ekonomicky přijatelný návrh" podle České pozice připravuje Ministerstvo financí.

Na problém Ministerstvo financí narazilo zhruba v polovině roku 2010 a začalo zjišťovat rozsah garancí a případnou právní pozici státu v žalobách, píše server. O analýzu situace požádalo firmy Deloitte Advisory a Value Added. Na základě těchto posudků se pak ministerstvo loni v létě rozhodlo podat trestní oznámení na neznámého pachatele Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

ČKA prodávala pohledávky za pár procent hodnoty

Česká konsolidační agentura, která do roku 2007 spravovala pohledávky a nesplácené úvěry z období transformace v 90. letech, prodávala tisíce pohledávek se státními garancemi za pár procent nominální hodnoty a podle Ministerstva financí její úředníci museli vědět, že takové ručení má hodnotu 100 procent. Mohli tak tyto důvěrné informace po svém odchodu z ČKA nabídnout obchodníkům s pohledávkami.

Podle České pozice stát do roku 2012 za garance vyplatil už zhruba 1,1 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…