ČSSD by v Senátu neměla ohrozit hlasování o přímé volbě, slíbil Štěch

14. 12. 2011 22:48

Poslaneckou sněmovnou ve středu prošel návrh na přímou volbu prezidenta. Očekává se schvalování v Senátu. K tématu přišli do pořadu Události, komentáře mluvit předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a místopředsedkyně Senátu Alena Palečková (ODS). Rozhodnutí poslanců pak komentovali ústavní právník z Právnícké fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela a šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

ČSSD by v Senátu neměla ohrozit hlasování o přímé volbě, slíbil Štěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch
reklama

 

Podle Palečkové bude většina klubu ODS hlasovat pro, pokud nedojde k zásadním změnám v návrhu. „Ale mohou se najít jednotlivci, kteří budou proti návrhu. Zatím jsme se návrhem nezabývali, protože jsme čekali, jakým způsobem vyjde z Poslanecké sněmovny,“ řekla Palečková.

ČSSD v Senátu neohrozí přímou volbu, ujistil Štěch

Štěch připustil, že se ČSSD v Senátu připojí, pokud dají senátoři ODS dostatek hlasů, aby se naplnila ústavní většina. „Někdo bude mít jiný názor, ale takoví lidé budou pečlivě zvažovat, jak hlasovat. Jsou v životě i horší kompromisy a myslím, že z naší strany nebude hlasování ohroženo,“ slíbil předseda Senátu v Událostech, komentářích.

Právník Jak Kysela se obává, že rizika přímé volby jsou velká, ale přínosy téměř žádné. Poukázal na to, že nikdo se nesnaží zodpovědět, proč by se přímá volba měla zavádět.

„Všechny argumenty pro jsou celkem snadno rozporovatelné, protože představa, že prezident vzešlý z přímé volby bude mít větší legitimitu, je jistě správná, ale k čemu tu vyšší legitimitu potřebuje, když ho nechcete učinit tahounem našeho politického systému. Představa, že přímo volený prezident bude nadstranický, je lichá. Strany, které budou organizovat volby a kampaň, se budou chovat monopolisticky. Vznikne mocenské centrum, které může oslabovat už tak slabou vládu,“ myslí si Kysela.  

„Situace se mění. Politici cítí, že narůstá nespokojenost veřejnosti s politikou. Před rokem bych řekl, že návrh neprojde,“ myslí si Erik Tabery. Předpokládá ovšem, že strany budou samy nabízet apolitické či nestranické kandidáty.

Němcová, Fischer, Schwarzenberg, Sobotka nebo Švejnar?

Podle Taberyho budou v souvislosti s volbou prezidenta padat známá jména. Mohla by padat i „bizarní“ jména jako Karel Gott nebo Dominik Hašek, protože své kandidáty mohou přihlásit i lidé, pokud získají 50 tisíc podpisů. Tabery ale připomněl, že v jiných zemích nebyl hlavou státu zvolen žádný pěvec či modelka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po koule mu nesaháš! Železný z ČT a šťastný herec. Je zle

14:35 Po koule mu nesaháš! Železný z ČT a šťastný herec. Je zle

38 osobností zvolil Miloš Zeman jako hodné vyznamenání. Mezi nimi i bývalého ministra Romana Prymulu…