ČSSD se může docela slušně pohádat kvůli Zdeňku Škromachovi. Sobotka ho bude chtít zamáznout, říká znalec poměrů ve straně

04.02.2015 4:43

Žádný vtip, kandidaturu na prezidenta beru vážně, prohlásil včera v Brně místopředseda Senátu Zdeněk Škromach s tím, že nejprve bral prezidentskou kandidaturu jako určitou recesi. Teď už ji prý takto lehkovážně rozhodně nevnímá.

ČSSD se může docela slušně pohádat kvůli Zdeňku Škromachovi. Sobotka ho bude chtít zamáznout, říká znalec poměrů ve straně
Foto: Archiv ZŠ
Popisek: Senátor Zdeněk Škromach
reklama

Anketa

Zdeněk Škromach chce být prezidentem. Podpořili byste ho v 1. kole volby?

hlasovalo: 24414 lidí

"Ale to je možné, že to bere vážně! Teď jde jenom o to, aby to brali vážně ti druzí," poznamenal na to jízlivě pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj Škromach musí počítat s tím, že jej v jeho kandidatuře nepodpoří mateřská ČSSD. Jiný soud ovšem nad místopředsedou Senátu vyřkl politolog Lukáš Jelínek. Pro ParlamentníListy.cz pak ze všech úhlů rozebral, jaké šance by vlastně Škromach v boji o Pražský hrad mohl mít.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) prohlásil, že svou kandidaturu na prezidenta v roce 2018 myslí vážně. O jeho případné nominaci se podle jeho slov ještě bude diskutovat na příštím sjezdu sociální demokracie, neboť by o všem měla rozhodnout široká členská základna.

"Nejprve jsem bral prezidentskou kandidaturu jako určitou recesi. Dnes to ale beru vážně, i když je to ještě hodně daleko,“ uvedl Škromach toto pondělí v Brně. Zároveň řekl, že to není žádná předčasná kampaň.

O možnosti kandidovat na prezidenta Škromach přitom naposledy hovořil loni v říjnu na Rádiu Impuls. Už tehdy zmínil, že o tom pomalu začíná uvažovat vážně.

Jenže Škromacha si kvůli jeho nápadu vzali na mušku některé osobnosti politického života. Třeba občanský demokrat, bývalý člen Rady pro televizní a rozhlasové vysílání a momentální člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Petr Štěpánek jeho kandidaturu shodil ze stolu posměšnými slovy:

"Náhodou, já si myslím, že Škromach by byl skvělým prezidentem! A co by se ušetřilo! Za prvé: Škromy teď moc nejí, za druhé: Jako televizní studio mu vystačí bazének - a ještě u toho zvládne hygienu - a za třetí: vVůbec nejvíc největší úspora by bylo, že by se nemusel fotit oficiální prezidentskej portrét. Zdenda by si střihnul selfie,“ uvedl Štěpánek na svém facebookovém profilu.

A není zdaleka sám, kdo se Škromachovi vysmívá. Třeba politolog Zdeněk Zbořil nad nápadem Škromacha vrtí hlavou.

Blbost! Proč to komentovat?

"To je blbost, není to podle mne ani třeba nějak více komentovat,“ uvedl napřed krátce pro ParlamentníListy.cz Zbořil k dotazu, zda má Zdeněk Škromach vůbec šanci se českým prezidentem stát.

Podle něj to ale klidně může být provokace. "Může v tom totiž být úmysl, jako že se ukáže na veřejnosti, aby pak lidé mohli volit někoho jiného, protože by se lekli, že by mohl být pan Škromach skutečně prezidentem,“ vysvětlil hned na to Zbořil.

Když jsme si ale prosadili přímou volbu prezidenta, tak je třeba dle něj brát vážně každého, tedy každou kandidaturu. "Protože masa, která půjde volit, je neovladatelná a většinou se rozhoduje iracionálně, tak je samozřejmě také možné, že jak pan Škromach, tak i pan Okamura mají šanci být prezidenty. Ovšem pokud máme nad tím uvažovat rozumně, tak to je samozřejmě úplný nesmysl,“ shodil dále Škromachovo jméno Zbořil.

Měl by uvažovat o tom, aby ho brali vážně i jiní!

K poznámce, že zřejmě Škromach svou kandidaturu na lehkou váhu vůbec nebere, neboť změnil image a zhubnul, pak pronesl: "Ale to je možné, že to bere vážně! Teď jde jenom o to, aby to brali vážně ti druzí.“

Podle Zbořila u jména Škromach mají lidé zafixovanou především jeho minulost, tedy členství v KSČ. "To by ale tak úplně nevadilo, jako spíše brzdí jeho životopis. I když je v politice dlouho a jeho politické curriculum vitae vznikalo ještě v devadesátých letech, tak podle mého názoru nemá dostatečnou politickou minulost, která by stačila na funkci prezidenta,“ zmínil dále Zbořil.

Anketa

Kterého politika ČSSD máte nejraději?

3%
0%
38%
0%
5%
0%
23%
hlasovalo: 21854 lidí
Nadto soudí, že by Škromacha v jeho kandidatuře nepodpořila ani mateřská ČSSD.

"Myslím, že ani náhodou by mu podporu nedali. Bude to ale zajímavé sledovat, protože uvnitř ČSSD je tolik ambiciózních lidí, kteří by chtěli být prezidenty, počínaje panem Dienstbierem, jenž už vlastně zkouškou přímé volby prošel. Pokud se ale vyrojí jiná jména, a budou to přitom nadějnější a mladší ročníky, tak naopak oni budou mít dle mého soudu šanci na to, aby získali stranickou podporu. Rozhodně budou mít větší šanci nežli pan Škromach. Vždyť tam třeba mají předsedu Poslanecké sněmovny, který vypadá, že je jako mlaďoch, ale fakticky je to zkušený politik, co má navíc za sebou už nějaký výkon politické moci,“ vzpomněl si Zbořil na jiná jména.

I když se prý nyní hodně mediálně zmiňuje, že Škromach zvážněl a je takový odpovědnější a vážnější nežli dřív, Zbořil si to rozhodně nemyslí. "Že je vážnější? Vždyť nic nedělá! Vždyť sedí v Senátu a bere jenom apanáž a píše na Facebook. On je podle mne prostě v politice absolutně bezvýznamný. Když je někdo senátorem, tak to ještě neznamená, že je i populárním politikem. Podle mne navíc ani nemá významnější vliv na dění ve straně, za kterou v Senátu sedí,“ uvedl tvrdě Zbořil a poukázal také na fakt, že je možné, že Miloš Zeman do druhého volebního období už nepůjde.

"Zeman sice říká, že o tom bude mluvit až za dva roky, že na to má času dost, ale ukazují se takové známky toho, že pravděpodobně ze zdravotních důvodů nepůjde už do druhého termínu,“ zakončil Zbořil svůj krátký rozbor.

Jiného názoru je ovšem politolog Lukáš Jelínek. Ten má přitom k ČSSD blízko, stranické poměry zná dobře a navíc působí na Masarykově demokratické akademii, což je sociálnědemokratický think tank, instituce popularizující hodnoty sociální demokracie.

Jelínek: Připravuje se. Začal už hovořit jakoby vznešeněji

"Za prvé si myslím, že Škromach svou kandidaturu vážně myslí. Podle mne to myslel vážně, už když o tom loni žertoval v rozhovoru pro Reflex a pro další média a na sociálních sítích. I když mu to lidé asi v tu chvíli nevěřili, neboť se u toho vždycky snažil tvářit děsně vesele, tak podle mne to vážně myslí už proto, že se začal objevovat na veřejnosti méně a začal hovořit jakoby vznešeněji, nebo se vyjadřovat méně konfliktněji. Prostě vyjadřuje se jen k takovým tématům, kde se může ukázat jako politik sjednocující společnost,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz Jelínek.

Je mu ale prý divné, že si média Škromachova zájmu o prezidentský post nevšimla mnohem dříve.

"Jiná věc ovšem je, zda senátor Škromach šanci má, nebo nemá. On sám v tuto chvíli by asi stál o nominaci sociální demokracie, ovšem nevím, zda se mu právě toto povede. Protože jde o přímou volbu, tak dle mého soudu budou chtít straníci spíše najít pro kandidaturu někoho, kdo bude mít nejširší záběr u veřejnosti. Bude to nejspíše člověk, co není příliš stranicky profilovaný, člověk, co bude mít sice blízko k ČSSD, ale nebude s ní svázán stranicky,“ vypočetl politolog šance Škromacha.

Má slušnou pověst. Ale...

Podle něj ale stále ještě není Škromach mezi řadovými členy odepsaným mužem.

"Mezi řadovými členy má podle mne relativně slušnou pověst člověka, který je komunikativní a družný a není brán jako cizí prvek a ani jako sólista. Ovšem na druhou stranu celou řadou sociálních demokratů může být brán jako muž, co se pustil do řady vnitrostranických konfliktů, které i prohrál. Sem řadím třeba jeho povolební snahu svrhnout z postu předsedy Bohuslava Sobotku. Do karet mu ale nahrává fakt, že za sebou nemá nulovou nebo nic neříkající minulost, a dá se říci, že je to i vyhraněná postava ČSSD. Proto si myslím, že se právě o něm mohou uvnitř ČSSD v budoucnu docela slušně pohádat. Může se dokonce stát i nějakým konfliktním prvkem strany, což ale může nakonec vést k tomu, že Bohuslav Sobotka bude mít tendenci úvahy o jeho kandidatuře zamáznout a začít hledat jiného kandidáta, který by byl přijatelnější jak pro širší spektrum v sociální demokracii, tak i mimo něj,“ zdůraznil Lukáš Jelínek.

S podporou ČSSD pro Škromacha to ale prý bude hodně drhnout až ve chvíli, kdy se Miloš Zeman rozhodne, že bude o prezidentský post usilovat i ve druhém období. "Právě v tu chvíli by byl Škromach až na druhé koleji, neboť by to tříštilo hlasy. Nezapomeňme, že Škromach bude mít asi tendenci oslovovat především někdejší voliče Miloše Zemana... I když na druhou stranu, kdyby šli oba dva proti sobě, tak by to byl docela zajímavý souboj dvou lidí, kteří to dlouhá léta táhli spolu. Podle mne ale nejspíše proti Zemanovi bude postaven člověk, co bude mít šanci se probojovat do druhého kola. A to ani nemluvím o tom, že když bude chtít kandidovat Zeman znovu, tak že se v sociální demokracii objeví celá řada těch, co budou chtít, aby sociální demokracie podpořila v prvním kole hned Zemana. Takže proto si myslím, že z tohoto hlediska to bude mít Zdeněk Škromach hodně těžké, pokud bude chtít o své kandidatuře straníky přesvědčit. On si to vše podle mne uvědomuje,“ pronesl Jelínek.

Zeman prý podpoří Dlouhého. Možná

Jiná situace by dle něj nastala, kdyby Miloš Zeman podpořil kandidaturu Vladimíra Dlouhého, o čemž prý spekulují hlavně Lidové noviny.

"V tom případě by pak celá řada levicově orientovaných voličů byla ochotna podpořit Zdeňka Škromacha. Ale to jsme pořád v rovině spekulací a já předpokládám, že ČSSD nakonec najde nějakého konsenzuálnějšího kandidáta, který nebude pocházet přímo z řad funkcionářů ČSSD."

Nad slovy, že prý Škromacha ani sami straníci neberou moc vážně, ale Jelínek pokrčil rameny.

"To si tak úplně nemyslím. Vždyť si uvědomme, že to byl bývalý odborář, poslanec, ministr, takže to byl člověk, který byl všudypřítomný jak ve stranickém provozu, tak i v Parlamentu. A na nejrůznějších sjezdech a setkáních býval také hodně viditelným. Podle mne ho lidé brali a berou ne ani tak kvůli jeho politickým názorům, jako spíše kvůli jeho lidské bezprostřednosti. Ale vztah členů strany k jejím představitelům má také nějaký vývoj. Zdeňku Škromachovi především uškodilo, že se účastnil 'lánské schůzky', kde spolu s jinými navrhoval odchod Bohuslava Sobotky z čela strany,“ podotkl Jelínek a zdůraznil, že Škromachovi ubližuje také fakt, že na Hodonínsku, tedy v jeho domovském obvodu, se momentálně odehrávají spory uvnitř strany a kvůli tomu na něj mohou protivníci zaútočit ve smyslu, že si neumí udělat pořádek ani doma ve svých stranických vodách.

Zhubnul a nevede už divné hovory od bazénku

"Určitě se na prezidentskou kandidaturu připravuje jak fyzicky, tak i psychicky, a to už proto, že změnil image, zhubnul a ani už nevede takové kašpárkovské hovory od bazénku, třeba o ponožkách v sandálech. V Senátu má sice jako místopředseda této komory své povinnosti, ale zároveň mu tato funkce umožňuje promýšlet svou strategii; má tam koneckonců také zázemí, aby mohl bez problémů vstupovat i do mediálního prostředí. V jeho případě je ovšem důležité, že se stáhl z vnitrostranických půtek a že se momentálně nechystá kandidovat na žádnou stranickou funkci v rámci ČSSD. V tomto je podle mne velmi důsledný. Sice o sobě nyní říká, že by byl lidovým prezidentem, ale byl by jím vskutku? A co to vlastně znamená? Lidový bavič, nebo prezident z lidu, či prezident, který bude rezignovat na nějaké mezinárodní ambice a bude třeba ještě intenzivněji objíždět regiony a bavit se tam s lidmi, než to dělává Miloš Zeman?“ otázal se Jelínek.

"Myslím si, že bychom hlavně potřebovali prezidenta důstojného, který bude vážit každé slovo a který bude dvakrát měřit, než jednou řízne a který se pokusí trochu napravit mediální obraz prezidentské funkce, na němž nepříliš šťastně zapracoval jak Miloš Zeman, tak v minulém období některými svými kroky i Václav Klaus. Odpovědný a seriózní prezident by se možná nyní České republice hodil víc nežli prezident lidový nebo bavící,“ zakončil Lukáš Jelínek svůj vhled "na prezidenta ČR Zdeňka Škromacha".

Dodejme, že Zdeněk Škromach je senátorem za Hodonín od roku 2010. Do té doby byl od roku 1996 poslancem. V minulosti byl místopředsedou vlády nebo ministrem práce a sociálních věcí. Média k jeho jménu zdůrazňují, že se současnou hlavou státu má dobré vztahy. Byl dokonce jedním z členů ČSSD, kteří se předloni po volbách do Poslanecké sněmovny se Zemanem tajně sešli v Lánech. Účastníci této schůzky následně spolu s tehdejším brněnským primátorem Romanem Onderkou vyzvali předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku, aby rezignoval. Sobotka to však neudělal a později se tak stal premiérem. Škromach, stejně tak jako další účastníci lánské schůzky s prezidentem, tedy jihomoravský hejtman Michal Hašek a Jeroným Tejc, nakonec odešli z vysokých funkcí ve straně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…