ČSSD se nelíbí podoba návrhu zákona o bezpečnostních agenturách

29.05.2011 19:33

Návrh zákona o soukromých bezpečnostních službách (SBS), který ministerstvo vnitra zaslalo do meziresortního připomínkového řízení, podle stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce (ČSSD) neřeší dostatečně ochranu soukromí. Hlavním důvodem, proč veřejnost po normě volá, je přitom hlavně snaha zabránit excesům, o nichž se v minulosti hovořilo v souvislosti s bezpečnostní agenturou ABL, uvedl Tejc. Na základě několika výtek žádá ministra vnitra, aby zákon vzal zpět z legislativního procesu a přepracoval po diskusi s opozicí a odborníky.

ČSSD se nelíbí podoba návrhu zákona o bezpečnostních agenturách

"Zákon zcela nedostatečně řeší omezení sledování, slídění, odposlechů a zásahů do soukromí jak fyzických osob, tak osob právnických (například při narušování obchodního tajemství). Agentury by tak podle nového zákona pravděpodobně mohly zpracovávat například obrazové a zvukové záznamy bez souhlasu sledované osoby," míní Tejc. Omezení v návrhu označil za nedostatečná a vágní.

Tejc: Jiný výklad zákona by pravomoci rozšířil

Ministerstvo vnitra uvedlo, že návrh zákona nijak nerozšiřuje zaměstnancům bezpečnostních agentur jejich pravomoci. Rozsah oprávnění je podle mluvčího úřadu Vladimíra Řepky stejný jako u běžných občanů. Například použít zbraň by mohl strážný po přijetí zákona pouze v krajní nouzi a nutné obraně, jak tomu je i nyní.

Podle Tejce ale není pravda, že norma nedává zaměstnancům SBS nové pravomoci. U takzvaných donucovacích prostředků jde výrazně nad rámec současné úpravy, míní Tejc. Připomněl, že policisté jsou při zneužití donucovacích prostředků stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby.

"S použitím zbraně pracovníky SBS jinak než v mezích nutné obrany nelze absolutně souhlasit," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Tejc. Například u použití pout není stanovena doba, po kterou lze osobu nechat připoutanou, uvedl.

Dvouletý zákaz pro bývalé policisty pracovat v bezpečnostní agentuře

Nelíbí se mu ani to, že nebyla vedena diskuse o takzvané ochranné lhůtě pro příslušníky bezpečnostních sborů. "Ta by například po dobu dvou let neumožňovala přechod policisty do soukromé bezpečnostní agentury, kde by využíval svých kontaktů nebo informací," vysvětluje Tejc.

Návrh zákona by mohl zavést psychologické prohlídky. Podle Tejce by se však mělo důkladně zvážit, zda by psychologické vyšetření nemělo být povinné, alespoň u některých činností.

Norma podle Tejce rovněž nijak neřeší spolupráci bezpečnostních služeb s policií a nepočítá s profesní komorou a povinným členstvím v ní.

Vnitro by nestíhalo kontrolovat všechny agentury v ČR

Návrh předpokládá, že téměř veškerou kontrolu dodržování zákonů ze strany soukromých bezpečnostních služeb a jejich zaměstnanců bude mít na starosti ministerstvo vnitra. Podle bezpečnostního experta sociálních demokratů ale bez razantního navýšení počtu pracovníků vnitra nebude možné efektivně kontrolovat téměř 6000 agentur a 50.000 zaměstnanců. "Došlo by k neúměrnému a nezvladatelnému finančnímu a kapacitnímu přetížení na straně státu," myslí si Tejc.

Česká republika je jednou z posledních zemí EU, které dosud právní úpravu SBS nepřijala. Z návrhu mimo jiné vyplývá, že každý provozovatel SBS bude muset získat licenci k jejímu provozu od ministerstva vnitra s platností maximálně pět let. Zákon nově dělí a definuje činnost bezpečnostních služeb do čtyř kategorií - hlídací, detektivní, technické služby a bezpečnostní poradenství. Návrh zákona určuje také, jaké předpoklady musí zaměstnanec bezpečnostní agentury splňovat - bezúhonnost, spolehlivost, odbornou a zdravotní způsobilost.

Související:

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

6:18 Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

Největší ‚projekt‘ Prahy 11 je Areál ledových sportů (ALS). A leccos nasvědčuje tomu, že radnice si …