ČSSD skončí v opozici, myslí si zkušený diplomat

26. 2. 2017 9:21

Nad tím, jak asi proběhnou letošní volby v Česku i v Evropě, se na serveru Prvnizpravy.cz zamýšlí bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta.

ČSSD skončí v opozici, myslí si zkušený diplomat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Všímá si toho, že v Německu roste popularita Martina Schulze. Styl politiky německé kancléřky jak v její zemi, tak v EU má podle Bašty velmi výrazné femininní rysy. V němčině by to šlo vyjádřit tak, že Angela Merkelová přezdívaná Mutti usilovně buduje pečovatelský stát (německy Mutterland). Sociologové si podle Bašty již dávno všimli, že nepříjemným důsledkem fungování každého Mutterlandu je tendence k masochistické sebedestrukci, jak názorně ukazuje současná migrační krize v Německu a celé Evropě.

  • Celý text je ZDE

Podle Bašty tedy není divu, že se nejen Němcům zastesklo po starém dobrém Vaterlandu, jehož vlastnosti v dobrém i zlém Martin Schulz ztělesňuje (hrubý, nepříliš vzdělaný, ale rázný, přátelský, komunikativní, zkrátka někdo, s kým se klidně pohádáte u piva). Z tohoto úhlu pohledu lze prý vysvětlit vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, kde tento souboj principů také ztělesňovaly postavy obou kandidátů.

Situace na české politické scéně se podle Bašty od té německé liší jen tím, že náš současný premiér není žena. Jeho politika má (v dobrém i zlém) merkelovské rysy včetně tendencí k sebedestrukci. Jak jinak si mám vysvětlit kolísání mezi dvěma krajními póly v průběhu několika měsíců (po prohraných krajských volbách ČSSD měla oslovit voliče Zelených a Pirátů, poslední týdny se vrací k opovrhovanému tradičnímu elektorátu a nadbíhá mu avizovaným rušením Bohumínského usnesení), píše Bašta.

Domnívá se, že rozhádání až do krve s hlavním koaličním partnerem ve vládě a špatné vztahy s prezidentem předem vylučují zopakování taktiky po krajských volbách, kterou šlo vyjádřit slovy „Všichni proti Babišovi“.

Naopak podle Bašty hrozí, že i při relativně dobrém volebním výsledku skončí sociální demokracie v opozici, protože i v Čechách platí, že názorové kotrmelce koaliční potenciál politika i jeho strany snižují, nikoli zvyšují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

15:46 „Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

Náznak budoucí spolupráce ODS s hnutím ANO, nebo pouhé splnění programového bodu? Občanští demokraté…