ČSSD v eurovolbách získala prezidentův hlas

24.05.2019 21:02

Češi dnes začali rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti, jichž je téměř 14.800, kvůli tomu budou otevřeny v pátek ve dvě hodiny po poledni. Mezi první voliče tradičně patřili mnozí volební lídři a předsedové parlamentních stran stejně jako prezident Miloš Zeman.

ČSSD v eurovolbách získala prezidentův hlas
Foto: Repro ČT
Popisek: Miloš Zeman na sněmu Hospodářské komory
reklama

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil dřívější Zemanova slova o tom, že jeho hlas získá ČSSD. „Novináři by měli aspoň trošku přemýšlet. Ve volební místnosti opravdu není vhodné hovořit o tom, koho kdo volil. V případě pana prezidenta je navíc věc jasná. Na sjezdu ČSSD deklaroval, že “oranžoví” jsou pro Evropský parlament jeho volbou," konstatoval na Twitteru.

Jak navíc upozornil Jan Hamáček, předseda socdem, směr a vize jeho strany začíná mít v Evropě větší a větší význam.

„Holanďané dokázali, že Evropa je pořád normální. Nevyhrál strach, lži ani prachy. Vyhrála sociální demokracie. U nás to jde taky! Pojďte volit už dnes od 14:00," vyzval voliče před otevřením hlasovacích místností.

Snímky z nich pak na svých profilech na sociálních sítích uveřejnili také ministři Petříček a Maláčová. Šéfka resortu sociálních věcí poznamenala, že „v demokratické Evropě jsme doma. A každý člověk si chce svůj domov zútulnit. Vy to můžete udělat dnes a zítra. Pojďte volit, rozdejte karty a mějte vliv na věci, které se vás dotýkají."

Doplňme, že z unijní osmadvacítky si v pátek volí své europoslance ještě Irové. Britové a Nizozemci tak učinili ve čtvrtek. Volební seriál bude pokračovat v sobotu, kdy se hlasovat bude nejen v Česku, ale také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. Až po dokončení hlasování budou v neděli v noci oznámeny výsledky i za Česko.

Podle dříve publikovaných průzkumů má velkou šanci na vítězství hnutí ANO, post bývalé jedničky naopak setrvale ztrácí Piráti. Sílu v závěrečných týdnech prokázala ČSSD, která naopak ubrala komunistům. Ti se dlouhodobě pohybují na samé hranici volitelnosti a zdá se, že levicové pozice tak může obsadit zejména Hamáčkova partaj.

Prezident s chotí byli volit (zdroj, Twitter Jiřího Ovčáčka)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

22:07 USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

Oslavy Dne nezávislosti se ve Spojených státech nesly ve znamení násilí. V ulicích došlo k desítkám …