ČSSD volíte jako menší zlo, ukázal průzkum

25.05.2012 14:35

Příznivci pravicových stran ODS a TOP 09 jako hlavní důvod své volby uvádějí nejčastěji strategii do budoucna a úsilí o reformy. Stoupenci KSČM vyzdvihují schopnost strany naslouchat lidem a zachovávat klid, řád, tradice. Celkově přibývá lidí, kteří uvádějí jako důvod volby „je to jenom východisko z nouze“, vysoký podíl těchto lidí „volí z nouze“ sociální demokracii, případně jako protestní hlas KSČM. Ukazují to výsledky průzkumu společnosti STEM.

ČSSD volíte jako menší zlo, ukázal průzkum
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost
reklama

Řada předvolebních průzkumů se orientuje na otázku, koho by respondenti volili, pokud by v dohledné době proběhly volby. Společnost STEM však tentokrát kladla otázku poněkud jinou. Proč byste volili tu kterou stranu? Jmenovali jste pozitivní i negativní důvody.

Plnění slibů zůstává na chvostu

„Vůbec nejsilněji v pořadí podle podílu rozhodného souhlasu zaznívá důvod, že strana umí naslouchat lidem a zná jejich problémy. Následují dva důvody strategické a programové – totiž to, že volená strana má jasnou strategii do budoucna a usiluje o podstatné reformy,“ informuje agentura.

Teprve po těchto důvodech přichází na řadu důvěra v čelní představitele strany nebo v představitele regionální, kteří zkrátka z pohledu voličů dělají pro svůj region, co mohou. Za zmínku ale stojí, že až na konci žebříčku se nalézá schopnost strany předvolební sliby prosadit. Jako by snad lidé dopředu počítali, že sliby splněny nebudou.  

O náladě ve společnosti svědčí také fakt, že stále více lidí volí tu či onu stranu pouze jako menší zlo oproti stranám jiným. Tento argument uvádí především voliči levice. K volbě z nouze se přiznala téměř polovina lidí, podrobnější pohled ukazuje, že z těchto pohnutek se k volbě ČSSD přiklání 40 procent voličů, v případě KSČM jde o 20 procent. V případě KSČM zásadní roli hraje také faktor protestní strany a její dlouholeté tradice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…