ČSSD vzdává boj proti restitucím. Už je klid, pochvaluje si spokojeně Bělobrádek

05.06.2014 8:34

Revize církevních restitucí byla velkým předvolebním tahákem ČSSD, která oblepila republiku billboardy s rukou preláta, beroucí pytel s majetkem. Nyní se však z tématu v Lidovém domě stává tabu, o kterém není radno nahlas mluvit. A potichu již někteří sociální demokraté přiznávají, že si jejich strana na tématu vylámala zuby.

ČSSD vzdává boj proti restitucím. Už je klid, pochvaluje si spokojeně Bělobrádek
Foto: ČSSD
Popisek: Propagační obrázek Čssd k církevním restitucím
reklama

Anketa

Souhlasíte s církevními restitucemi?

6%
91%
hlasovalo: 72801 lidí

Jeden z blízkých spolupracovníků premiéra Sobotky k tomu deníku Právo řekl: „Určitě se toho tématu nevzdal, ale teď má větší hodnotu udržet koaliční vládu." Sliby, že ČSSD dojedná s církvemi výrazné snížení miliardových náhrad za nevydaný majetek, se tedy odkládají.

Dalším pokusem, který ČSSD ve spolupráci s hnutím ANO učinila, byla hrozba zdanění restitučních náhrad. Koaliční KDU-ČSL však vzkázala, že v tom případě z vlády odchází, a premiér nakonec vycouval i z tohoto nápadu. „Od té doby, co církve a náboženské společnosti jasně řekly, že jsou proti jakýmkoliv zásahům do zákona, je v koalici klid,“ konstatuje spokojeně předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub k tomu dodává, že církve předložily jasné důkazy, že plánované změny by byly mimo rámec právního státu. A senátorka Alena Gajdůšková, která za ČSSD vyjednávání s církvemi vedla, upozorňuje, že se jí přece jen podařilo dosáhnout určitého úspěchu.

„Ministerstvo kultury má předložit novelu zákona o církvích, který uloží povinnost církvím zveřejňovat své hospodaření a výroční zprávy,“ připomíná Gajdůšková. Navíc prý ve vládě vznikla monitorovací komise, která celý proces vydávání majetku pozorně sleduje.

Mezi straníky však přesto roste rebelie. Mnozí totiž rezignaci na téma vydávání majetků církvím skutečně těžce rozdýchávají. „Myslím, že se nám takový přístup vymstí,“ řekl Právu jeden z vlivných straníků. Jeroným Tejc, předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny, však přesto věří, že ČSSD se tématu úplně nevzdá.

Zatím se však sociálním demokratům nepodařilo uspět ani ve snaze zamezit vydávání majetků z areálu Pražského hradu. Správa Hradu totiž s pražským arcibiskupstvím vyjednává o výměně nejméně dvou domů za jiné nemovitosti. A sám prezident Miloš Zeman na jaře uvedl, že nemá problém s tím, že se církvi vydají Jiřský klášter a budovy Nového probošství.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …