ČSSD zrušila dřívější vyloučení tří sociálních demokratů z Mohelnice

18.11.2019 21:58

Šumperská okresní konference ČSSD v sobotu zrušila dřívější vyloučení tří sociálních demokratů. Helena Kulinová, Miroslav Pospíšil a Květoslav Urbášek se tak opět stali členy ČSSD v Mohelnici. ČTK to dnes řekl právní zástupce a bývalý sociální demokrat Pavel Němec. Trojice o členství v ČSSD přišla, když kritizovala jako nedemokratické sestavení krajské kandidátní listiny pro sněmovní volby v roce 2013. Podle tehdejšího názoru ČSSD stranu poškodili v očích veřejnosti.

ČSSD zrušila dřívější vyloučení tří sociálních demokratů z Mohelnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama
O vyloučení tří členů ČSSD z Mohelnice, kteří napadli na podzim 2013 sestavení kandidátní listiny pro sněmovní volby, týž rok rozhodli delegáti okresní konference ČSSD a v roce 2015 jej potvrdila krajská konference.
 
Následný soud ale stanovil, že rozhodnutí stranických konferencí o vyloučení neodpovídalo ani zákonu o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ani stanovám ČSSD.
 
„Soud rozhodl o procesu vylučování ze strany z roku 2013, že tam bylo formální pochybení. Šumperská konference usoudila, že opravdu ten problém v dnešní době je už naprosto marginální. Všichni tři jsou opět členy ČSSD v Mohelnici,“ řekl dnes na dotaz ČTK krajský šéf ČSSD Jiří Zemánek.
 
„Letitá zastupitelka Mohelnice Helena Kulinová, zakládající člen ČSSD v okrese Šumperk Miroslav Pospíšil a někdejší starosta obce Police Květoslav Urbášek se proti účelovému zrušení členství bránili u soudu, který jim po letech dal za pravdu. V případě všech těchto členů bylo pravomocně rozhodnuto, že v procesu rušení jejich členství došlo k závažným pochybením na straně orgánů ČSSD,“ uvedl Němec.
 
Kandidátku ČSSD v roce 2013 dal podle vyloučené trojice dohromady úzký okruh straníků, což neodpovídalo demokratickým principům. Vedení krajské organizace to tehdy popřelo. „Potřebovali se nás zbavit. Chtěli jsme jen pravdu, tak nás zlikvidovali,“ řekla už dříve ČTK Kulinová.
 
Okresní konference šumperské ČSSD v sobotu podle Němce také vyloučila ze strany Jana Jeřábka, který po obnovení organizace v Mohelnici byl v letech 2014 až 2018 jejím předsedou. „A to pro jeho pravomocné odsouzení za úmyslný trestný čin podvodu,“ podotkl Němec, který také usiluje o obnovu členství v ČSSD. Jeho případ ve středu projedná Městský soud v Praze. Němce šumperská okresní konference v sobotu navrhla mezi kandidáty pro krajské volby v roce 2020.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…