ČT a rozhlas: „Platit budete i za mobily a počítače.“ Černé na bílém

23.05.2023 14:55 | Komentář

Máte chytrý telefon? Nebo počítač? Nově by se na vás podle návrhu měla vztahovat povinnost platit koncesionářský poplatek. Podle místopředsedkyně PRO Aleny Maršálkové je to nemravné. „Vláda, která absolutně selhává v oblasti řízení státu a správy veřejných financí, umí jen jediné, tahat peníze z kapes daňových poplatníků tím, že zvyšuje daně a poplatky a zavádí nové. Protože nic jiného, než daň z mobilu či počítače, to nebude,“ soudí. A dodává, že to, co má ČT zadáno v zákoně, stejně neplní.

ČT a rozhlas: „Platit budete i za mobily a počítače.“ Černé na bílém
Foto: Repro Youtube
Popisek: Alena Maršálková, členka petičního výboru petice Výzva 21. století: Za zrušení povinných plateb České televizi

Fialova vláda se rozhodla, že po utahování opasků, přijde s utahováním smyček kolem našich krků. Jinak se totiž nedá nazvat její další, už před časem avizovaný a připravovaný krok, a to zvýšit rozhlasové a televizní poplatky a rozšířit počet plátců o majitele mobilních telefonů a počítačů. Jako by už těch vládních nesmyslů a nehorázností nebylo za poslední dny dost.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33704 lidí
Pracovní skupina složená ze zástupců koaličních stran a veřejnoprávních médií připravuje novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Z dostupných informací by se měl zvýšit rozhlasový a televizní poplatek a zároveň by se měl redefinovat pojem televizní přijímač. Tím by nově měl být i telefon a počítač. A zdůvodnění? Protože na těchto zařízeních lze sledovat vysílání ČT a poslouchat ČRo. Jejich majitelé tedy budou platit ne proto, že se na televizi dívají a rozhlas poslouchají, ale proto, že by tak přes svá zařízení dělat mohli. Jde o naprosto absurdní argument a nemravný požadavek. Vláda, která absolutně selhává v oblasti řízení státu a správy veřejných financí, umí jen jediné, tahat peníze z kapes daňových poplatníků tím, že zvyšuje daně i poplatky a zavádí nové. Protože nic jiného, než daň z mobilu či počítače, to nebude.

Před veřejností neobstojí ani tvrzení, že toto opatření bude mít vliv na kvalitní zpravodajství a kvalitu veřejnoprávních médií, která podle ministra Jurečky mají i veřejnoprávní roli. Tak to jeho tvrzení uvedeme na pravou míru. ČT a ČRo mají ze zákona významnou veřejnoprávní roli. Jenže ji už dávno neplní. Protože hlavními úkoly veřejné služby v oblasti rozhlasového a televizního vysílání jsou zejména:

a) poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů,

b) přispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky,

c) vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví tak, aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti.

Podle Kodexů ČRo a ČT plní tato média službu pro veřejnost tím, že poskytují fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat nejširší možné spektrum názorů a hledisek. Poskytují nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře. Vytvářejí pluralitní, invenční a rozmanitou programovou nabídku, která splňuje vysoká etická a kvalitativní měřítka, a nepodřizují snahu o kvalitní výstup tlakům trhu.

Ovšem Česká televize a ČRo dělají už několik let pravý opak. Poskytují neobjektivní, jednostranné, nepravdivé a manipulativní zpravodajství. Brání pluralitě názorů, všestranné diskusi. Lidi, v mnoha případech uznávané odborníky, dehonestují a hanlivě nálepkují a divákům doslova diktují, co si mají myslet. Možná nepodlehli tlakům trhu, ale vládní propagandě. Nedůvěra občanů vůči nim stále roste a mnozí také své přijímače odhlásili a poplatky neplatí. A proto tento nemravný nápad, proto tato nová daň.

Podle pracovní skupiny by mělo nově platit poplatky asi 600 tisíc uživatelů mobilních telefonů a počítačů. Tady nám vyvstává řada praktických otázek. Proč právě tento počet? Proč mají lidi platit za přístroj, který umí přehrát televizní vysílání a rádio, když je vůbec nesledují a neposlouchají? Poplatky budou platit za trest, že si pořídili moderní přístroj? Lidé se budou sami k platbám přihlašovat? Když platí rodina poplatky za domácnost a ještě každý její člen má tento přístroj, budou platit dvakrát (zatím je takový souběh vyloučen)? Jak se budou platby kontrolovat? Dojde k novele z. č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, s tím, že operátoři budou poskytovat data a pravidelný raport ČT a ČRo o majitelích přístrojů? No, to snad nikdo nemohl myslet vážně!

A o jaké částky se vlastně jedná? Loni platilo rozhlasové poplatky 3,8 milionů podnikatelů a domácností, což představuje měsíčně 171 milionů korun z cca 2 miliardového rozpočtu ČRo. Televizní poplatky pak 3,5 milionů subjektů, tedy měsíčně 472 500 000 korun. ČT má cca 7 miliardový rozpočet. Pokud by se muselo platit i za mobily a počítače, počet platících by se rozšířil o cca 600 tisíc.
 
Jednoduchými počty tak zjistíme, že při stávajícím televizním poplatku 135 korun, by se měsíční příjmy ČT zvýšily o 81 milionů korun. U rozhlasového poplatku při navýšení o 600 tisíc plátců si ČRo polepší měsíčně o 27 milionů korun. Pokud dojde k rozšíření počtu poplatníků a zároveň k avizovanému zvýšení poplatků na 180 a 60 korun, dostane ČT měsíčně 738 milionů korun, což je za rok 8 miliard 856 milionů korun. ČRo si pak měsíčně přijde na 264 milionů korun, tedy 3 miliardy 168 milionů korun ročně. A kolik, že to mají obě veřejnoprávní média ty roční rozpočty? ČT cca 7 miliard a ČRo 2 miliardy!

Zákony o ČT a ČRo je určitě nutné novelizovat. Ovšem ne tak, jak nám předvádí nebo jak plánuje současná vláda. Ve zvyšování rozhlasových a televizních poplatků a zavádění jakýchsi nových pseudodaní žádný smysl nevidíme. Ve straně PRO pracujeme na vlastních návrzích novel zákonů. Zcela zásadní totiž je, aby obě média začala znovu poskytovat veřejnou službu tak, jak jim to ukládají příslušné právní předpisy. Musejí si zpět získat důvěru diváků, protože ti si pak rádi připlatí za kvalitní informační servis. Změny musí nastat také ve financování obou veřejnoprávních korporací a zvažujeme i variantu úplného zrušení rozhlasových a televizních poplatků.

A zamyšlení na závěr. Šéf ČT ukončil vysílání ČT3 poté, když se mu loni nepodařilo prosadit zvýšení televizního poplatku. Teď zrušením některých stanic vyhrožuje šéf ČRo. To je přece výzva. Tak ty poplatky nechejme tak, ona se ta média zruší sama. A my pak zjistíme, že veřejnoprávní média, která neplní své zákonné povinnosti, vlastně nepotřebujeme.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Král Kazisvět, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVendelín Slunéčko , 23.05.2023 16:39:22
Panebože ti ho hnali! Všichni lidé! Kdo se k tomu přichomít. Čeledíni, nádeníci… Tedy hnal ho všechen lid? Ano pane! Se zbraněmi…někteří i bezezbraní. S holemi a sudlicemi, vidlemi i kosami. Hnali ho a zpívali si! Ach to byla nálada. Nakonec mu naložili pěkných par ran na záda.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Miliardy Ukrajině: Je to jinak. Mnozí neuvidí rádi

8:15 Miliardy Ukrajině: Je to jinak. Mnozí neuvidí rádi

V sobotu americký Kongres schválil mnohamiliardovou finanční pomoc Ukrajině, na kterou země dlouho č…