ČT kličkovala, ale marně. Jsou zde čísla. Kdo byl u Moravce nejčastěji a kdo vůbec

18.10.2024 22:42 | Monitoring

Zdá se vám, že se v Otázkách Václava Moravce (OVM) objevují v posledních letech pořád ty samé tváře? Jak vyplývá ze statistiky, kterou si po opakujících se stížnostech vyžádala Rada ČT od generálního ředitele ČT Jana Součka, nejde o pouhé zdání. Zatímco předsedové aktuálních vládních stran se na obrazovkách České televize v nedělních Otázkách v tomto volebním období střídali jako na běžícím pásu, předsedové opozice u Moravce od října 2021 nebyli ani jedinkrát. Důvod, proč tomu tak je, se Rada ČT od Součka nedozvěděla.

ČT kličkovala, ale marně. Jsou zde čísla. Kdo byl u Moravce nejčastěji a kdo vůbec
Foto: Scren ČT24.cz
Popisek: Václav Moravec

Jak je to se zvaním předsedů parlamentních stran do OVM poukázal radní ČT Pavel Matocha, jenž poukázal, že se na postup při zvaní hostů do pořadu Václava Moravce množily stížnosti a opakovaně se proti němu ohrazoval například předseda SPD Tomio Okamura, který měl upozorňovat, že „snad deset let nebyl Moravcem pozván“. „Jiní si zase stěžují, že protekčně nadprůměrně často jsou zvaní předsedové těch menších stran ve vládní koalici,“ dodává.

Právě proto si Rada ČT měla od generálního ředitele veřejnoprávní televize Jana Součka vyžádat statistiku zvaní předsedů politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, a to za toto a minulé volební období. Odpověď dorazila podle Matochy až po „několika šarádách, kdy generální ředitel odpovídal, že na tuto informaci nemá Rada ČT nárok či že to je podle Editoriálního panelu ČT dokonce nezákonný dotaz“.

Ze statistik hostů, kteří do vysílání OVM přišli, vyplývá, že zatímco vládní předsedové byli v tomto volebním období v nedělním diskusním pořadu již 45x, opoziční lídři – předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura – se na obrazovky nedostali ani jednou.

Nejčastěji pak mezi říjnem 2021 a zářím letošního roku diváci mohli vidět u Moravce dosavadního předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku. A to hned patnáctkrát, i přestože jde aktuálně podle volebních modelů o voliči úplně nejméně podporovanou vládní stranu a například volební model STEM lidovcům predikoval v září pouhých 3,5 %.

Na druhém místě se v počtu účastí před kamerami v OVM za Jurečku dostal předseda STAN Vít Rakušan, který se v Otázkách objevil již třináctkrát, kdežto premiér a šéf nejsilnější vládní ODS pouze osmkrát. Předseda Pirátů Ivan Bartoš byl v pořadu do září celkem šestkrát a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová třikrát.

V minulém volebním období se na obrazovkách častěji objevovali lídři opozice

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 9


Osobnost měsíce

Margita Balaštíková

  • ANO 2011
  • poslankyně
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Skoro to vypadá, že výběr ČT je nějaký vychýlený na jednu stranu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseriva , 19.10.2024 10:35:34
Pravděpodobně tak nějak si ČT představuje vyvážený přístup a objektivní zpravodajství. A to je ten důvod, proč by neměla být placena občany, ale těmi, za které kope.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …