ČT ustřihla naštvaného Babiše. Šlo o vakcínu a stálo to za to

30.11.2021 13:12

Společná tisková konference dvou premiérů z opačné části politického spektra je podle Andreje Babiše i Petra Fialy unikátní a mimořádná událost, která demonstruje jednotu národa v boji proti pandemii. Jenže Česká televize k tomu přistoupila po svém a konferenci ustřihla uprostřed. Vyprávění Andreje Babiše o Izraeli, nebo jeho slova o „divných lidech v televizi“ tak přinesl jen Facebook webu Sputnik.

ČT ustřihla naštvaného Babiše. Šlo o vakcínu a stálo to za to
Foto: Screen Facebook
Popisek: Premiér Andrej Babiš vysvětluje, jak telefonoval s izraelským premiérem

Anketa

Bude nakonec od března 2022 povinné očkování? Třeba i jen vybraných skupin.

11%
86%
hlasovalo: 11434 lidí

Aby se akce povedla, musí se zapojit všechny ambulance. Tedy třeba i zubaři nebo gynekologové.

„Epidemie nezná žádné politické bariéry a týká se nás všech,“ uvedl premiér Babiš. I proto měla tisková konference unikátní formát dvou premiérů.

„Premiér v demisi a designovaný premiér mají společnou tiskovou konferenci, to tu ještě nebylo, ale je to důležité,“ popisoval Andrej Babiš.

Lidé z organizace Lékaři pomáhají Česku stáli za projektem Národního očkovacího centra v O2 Universum, to bylo podle Babiše fantastické očkovací centrum, unikátní i mezinárodně.

Milion lidí za týden je velice ambiciozní plán, ale výzva je to podle Babiše dobrá, protože pomůže přetíženým nemocnicím.

Anketa

Bude nakonec od března 2022 povinné očkování? Třeba i jen vybraných skupin.

11%
86%
hlasovalo: 11434 lidí

Současně Andrej Babiš přišel s dalším nápadem. A to je seminář, kde by odborníci za účastni televize vysvětlili, že vakcína není žádný experiment.

„Pamatujete si první rok? Všichni jsme chtěli vakcínu,“ připomněl Babiš. „Chceme, aby se naši občané očkovali."

„Naši zdravotníci zase nasazují své životy. A přicházejí tam pacienti, kteří jsou nenaočkovaní, agresivní, napadají je a my jim musíme pomoci,“ pokračoval premiér.

Podobně hovořil i Petr Fiala.

„Přišel jsem na tuto netypickou tiskovou konferenci dvou premiérů, protože jsou situace, kdy je potřeba ukázat společnou vůli,“ začal. Pandemie tuto situaci podle Fialy vytváří.

Vyzval k urychlenému očkování, které ochrání ohrožené skupiny a uleví přetíženým nemocnicím, zároveň vyjádřil obdiv lékařům a zdravotníkům.

Pak promluvil za organizátory Radek Mounajjed, stomatolog. Očkování je podle něj „cesta, aby se naši spoluobčané nedostali do těžkého stavu“.

Třetí dávka je „dávka, která změní dynamiku celé pandemie“.

Jeho akce je tedy bojem proti pandemii, šíření, těžkým průběhům.

Milion dávek týdně, to je podle něj velké číslo. „Ale národ, který vybojoval zlato v Naganu, to zvládne,“ dodal.

Základem systému má být dobrovolnický seznam praktických lékařů, kteří se do akce zapojí.

Organizátoři dodají „friendly digitalizaci celého procesu“, aby byla tak jednoduchá, že to zvládne každá babička.

To byl fantastický projekt...

René Levinský, matematik z MeSES a šéf Centra pro modelování biologických procesů, dával za příklad Izrael. „Máme spoustu dávek, máme spoustu lidí, kteří tu třetí dávku chtějí,“ pochvaloval si.

V takovou chvíli je podle něj povinností přijít s logistikou.

„Procházíme už několikátou vlnou, meleme z posledního,“ spustil František Duška z pražského ARO. Tato iniciativa podle něj umožní ze sprintu, který teď lékaři běží, neudělat maraton.

Slýchá prý, že lidé se třetí dávky bojí, že jsou na ni moc nemocní, ale to je hloupost. „Čím jste nemocnější a čím jste křehčí, tím víc potřebujete tu třetí dávku,“ ujistil.

Při dotazech pak Andrej Babiš zopakoval, že „O2 Universum byl fantastický projekt, takový snad ve světě nebyl“.

Uvažuje se o jeho obnovení, O2 prý nabízí prostory, přišla i nabídka Celé patro v Kotvě. „Ale ÚVN nám říká, nemáme lidi,“ objasnil Babiš hlavní problém.

Pak zopakoval svou myšlenku na televizní vysílání, kam přijdou odborníci a řeknou: Nebojte se té vakcíny.

Izraelský premiér mi říkal...

Česká televize pak tiskovku ustřihla, takže diváci neviděli, jak premiér Babiš nabádal: „Potřebujeme dobrovolníky od ambulantních specialistů.“

A Petr Fiala ocenil, že se zvyšuje počet praktiků, kteří očkují seniory. Staří lidé podle něj mohou pociťovat strach nebo nedůvěru, kterou lékař, kterému důvěřují, může odbourat.

Redaktor Gavenda ze Seznam Zpráv přišel s nápadem, zda by nebylo dobré jezdit s mobilním týmem píchat třetí dávku rovnou do fabrik.

Andrej Babiš se nejprve rozhovořil o významu této dávky: „Izraelský premiér mi říkal, že třetí dávka je nejdůležitější, ta skutečně ochrání“. Mobilní týmy jsou podle něj využívány na Moravě, ta je méně naočkovaná.

Vy si zvete do televize divný lidi...

Sabina Dračková z CNN Prima News připomněla premiérovi postoj prezidenta Zemana k povinnému očkování. „Jste vy ochoten si stoupnout a říct, že povinné očkování je potřeba?“

Andrej Babiš se po chvilce hartusení dostal k odpovědi: „Já můžu jenom poprosit vaší televizi, abyste tam nezvali ty kontroverzní lidi. Jo, různé divné lidi tam zvete a lidi jsou pak zmatení, když tam ti vaši takzvaní odborníci vykládají nesmysly.“

Na dotaz po jménech odpověděl: „Pana profesora Berana znám dlouho, pana Flegra ani nechci komentovat.“

Pak zopakoval, že s Petrem Fialou vystupují společně a říkají – prosím vás, očkujte se.

„Rok jsme čekali a oni tu vakcínu vymysleli. Já ji mám třikrát. A pan prezident kdyby ji neměl třikrát, tak teď leží na JIPce,“ koukl na redaktorku Primy.

Matematik Levinský pak vykládal, že to, co je teď v číslech, bude v nemocnicích až za čtrnáct dní a k tomu citoval „svého oblíbeného filozofa Wayna Gretzkyho“: Bruslím tam, kde puk bude, ne tam, kde je.

Dvě třetiny z naočkovaných dvěma dávkami prý mají zájem i o dávku třetí a musí se jim vytvořit podmínky, aby se k ní dostaly co nejdříve.

Oba premiéři ujišťovali, že tady chtějí demonstrovat jednotu a otázky na své osobní názory budou zodpovídat, až budou mít nějakou separátní tiskovku.

Andrej Babiš chce hlavně vyvracet obavy. „Teď jsem viděl nějaký průzkum, že z těch nenaočkovaných je údajně 68 procent pod vlivem různých dezinformací. Takže to jsou kandidáti, které chceme přesvědčit.“

Třetí dávka podle něj funguje: „Izrael jednoznačně přesvědčil. Booster, třetí dávka. Protože i ti co mají dvě dávky, tak nejsou úplně chráněni,“ vysvětloval.

„Takže my společně s panem premiérem říkáme - prosím vás, očkujte se, pomozte našim zdravotníkům, a to je ten message,“ rozloučil se Andrej Babiš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…