V předvečer voleb nabídly nejsledovanější a hned po ní i veřejnoprávní televize diskuse lídrů politických stran v naprosto odlišných podobách. „Zaměřil jsem se na obě. Jednak na Nově – Koranteng, Zaorálek, Babiš, jednak superdebata deseti lídrů s Moravcem. Začal bych asi konstatováním, že televize Nova jakožto komerční televize plní veřejnoprávní službu v médiích, protože tomu, co tam předvedl pan Koranteng, říkám profesionální výbava, nestrannost, nezaujatost. Navíc v situaci, kdy proti sobě stojí dva soupeři po mnohaměsíčních vzájemných útocích, to není žádná selanka a Reyovi se to podařilo zvládnout na absolutní maximum, co se vůbec v takové situaci dalo. Ale podstatné je, že zaznělo hodně věcných témat. Byla tam eurozóna, hospodářská politika, prezidentská volba, zdanění, bankovní politika,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský témata, o nichž se na Nově hovořilo.
Duel na nejsledovanější tuzemské televizi považuje proto za věcně hodnotný a je přesvědčen, že ten, kdo se na něj díval, si mohl udělat představu o tom, jací ti dva lídři jsou. „Atmosféra, která při tom panovala, byla samozřejmě vyhrocená, což je pochopitelné. Ale na druhou stranu se i díky moderátorovi podařilo určitým způsobem lépe odkrýt podstatu těch dvou lídrů, kteří proti sobě stáli. Myslím, že se i cítili jistější v kramflecích, byli otevření, byli takoví, jací opravdu jsou. A nakonec i volební výsledky tomu potom odpovídaly. Tedy míra přesvědčivosti jejich vystupování, míra obecné empatie a podobně. Začal jsem něčím velice pozitivním, což byla tato debata, kterou jsem si vzal schválně pro srovnání s Moravcovou debatou, která byla naprostým debaklem všeho, co si vůbec člověk umí představit,“ tvrdí mediální analytik.
Jako sláma z bot čouhalo, koho je třeba poškodit
Za nevídané považuje to, co prováděla Česká televize v osobě Václava Moravce, v osobách editorů, dramaturgů a všech těch, kdo superdebatu připravovali. „Našel jsem téměř všechny chyby, které vypočítávají etické novinářské kodexy, ale i zákon o České televizi. V něm se požaduje, aby byly poskytovány vyvážené, všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Má se posilovat vzájemné porozumění a tolerance, podporovat soudržnost pluralitní společnosti. Podle etického kodexu Syndikátu novinářů se mají rozlišovat fakta od osobních názorů, nemají se zamlčovat důležitá data, prezentovat své osobní postoje tím, že se zneužijí výsady plynoucí z povolání novináře, musí se přísně dodržovat zásada presumpce neviny. Pomluvu, neprokázané obvinění a překroucení dokumentu je třeba brát jako nejzávažnější profesionální chyby,“ vyjmenovává Petr Žantovský všechny artikuly, které byly v této superdebatě porušeny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník