Cameron vyhrál volby. Ve vzduchu je referendum o členství Velké Británie v EU

8. 5. 2015 11:25

I přesto, že nebylo ve Velké Británii sečteno ještě sto procent hlasů, s největší pravděpodobností Konzervativní strana Davida Camerona zvítězila v parlamentních volbách. Podle všeho bude mít dokonce absolutní většinu, což znamená, že nebude nucena vyhledávat koaličního partnera, aby utvořila vládu.

Cameron vyhrál volby. Ve vzduchu je referendum o členství Velké Británie v EU
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron
reklama

Ještě dnes odpoledne se má David Cameron v Buckinghamském paláci sejít s královnou Alžbětu II., která ho jmenuje ministerským předsedou.

Významný posun prý zaznamenala nacionalistická Skotská národní strana, která dosáhla obrovského úspěchu ve Skotsku, a díky tomu se dostala do popředí v celé Velké Británii, vládní strana labouristů naopak výrazně oslabila.

Podle předvolebních průzkumů se mělo jednat o těsné výsledky, kde o první místo budou bojovat konzervativci a labouristi, výsledek však ukázal, že se volby odehrály zcela jinak. Labouristi tak zaznamenali výrazný propad, ztratili zejména voliče ve Skotsku, kde Skotská národní strana získala téměř všechna poslanecká křesla. Přesné výsledky voleb budou známy po poledni.

David Cameron sliboval před volbami svým voličům, že jim dá možnost rozhodnout v referendu, které se má pořádat v roce 2017, zda chtějí setrvat v Evropské unii. Nacionalistická Skotská národní strana, která ve volbách výrazně posílila své postavení jak ve Skotsku tak v rámci Velké Británie, však oznámila, že v případě vystoupení Velké Británie z EU vypíše vlastní referendum ve Skotsku, na základě kterého by Skotsko samostatně vstoupilo do Evropské unie. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…