Čaputová proti V4? Opravila slova Zemana, velmi zvláštně

04.10.2019 14:22

Čaputová proti zbytku Visegrádské čtyřky? Vypadá to tak. Během čtvrteční tiskové konference po jednání prezidentů V4 v Lánech se odehrál moment, kterého si prakticky nikdo nevšiml. Jde o cenzuru. A prezidentka Čaputová ji podpořila, byť k tomu použila značně vyhýbavé formulace.

Čaputová proti V4? Opravila slova Zemana, velmi zvláštně
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Společný snímek prezidentů zemí V4 během summitu na zámku Lány
reklama

Summit hlav států Visegrádské skupiny v Lánech, kam se druhý den jednání připojili prezidenti Srbska a Slovinska, proběhl úspěšně. Padala slova o potvrzení vzájemného hlubokého přátelství mezi státy i státníky a další superlativy.

Ve spleti pochvalných slov zanikl jeden moment, který se týká důležitého tématu svobody slova. Během tiskové konference v samém závěru své řeči český prezident krátce promluvil o cenzuře s tím, že účastníci setkání ji odmítají.

Anketa

Vadilo vám, že Karel Gott podepsal tzv. Antichartu?

11%
89%
hlasovalo: 35968 lidí

„Poslední věta, kterou bych chtěl říci, je, že János Áder mně jednu větu na závěr povolil. A sice, že účastníci této diskuse jsou proti cenzuře internetu za předpokladu, že nebudou cenzurovány neanonymní příspěvky,” konstatoval jednoznačně Zeman. „János jenom říkal, Miloši, aby to nebyl hlavní výstup našeho jednání, a měl pravdu. Proto to říkám jako jednu jedinou větu,“ vtipkoval prezident.

Jak se krátce poté ukázalo, všichni na tuto věc stejný názor neměli. Přesněji řečeno to stejně viděli všichni kromě jediné – slovenské prezidentky.

Zuzana Čaputová se k tématu bez dalších souvislostí vrátila v závěru svého vystoupení na téže tiskové konferenci. „Ještě vzpomenu téma cenzury na internetu a dodám k tomu moje stanovisko. Moje stanovisko, jak jsem ho už komunikovala na společném setkání, je o tom, že svoboda projevu je velmi vysoká hodnota, kterou jsme si vydobyli před 30 lety, bezpochyby,“ začala v obecné rovině. 

„Zároveň má svoje hranice, pokud zasahuje do práv, anebo do právem chráněných zájmů jiných osob. V tomto kontextu je legitimní hledat nástroje na hájení rovnováhy mezi svobodou projevu a případným zásahem do práv,“ připustila cenzuru a vyjmenovala okolnosti, za kterých je podle ní přípustná.

Otázku cenzury internetu, což je stále výraznější téma ve veřejném prostoru, na jednání prezidentů v Lánech podle informací ParlamentníchListů.cz krátce otevřel český prezident Miloš Zeman. Prezidenti a prezidentka toto téma diskutovali, neproběhlo ovšem žádné závazné hlasování.

Během tiskové konference téma kratince okomentoval i srbský prezident Aleksandar Vučić, který cenzuru odmítl a dodal, že v Srbsku si může každý říkat, co chce.

Záznam celé tiskové konference ze zámku v Lánech ZDE:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Varuji: Bude zle, lidi se naštvou. Smazali mu video s migranty a zjistil, jak to chodí

7:52 Varuji: Bude zle, lidi se naštvou. Smazali mu video s migranty a zjistil, jak to chodí

Rasismus, neziskovky a cenzura na YouTube byly obsahem rozhovoru Martiny Kociánové s youtuberem a po…