Čaputová v rozhlase vzpomínala na Václava Havla. Lidé prý chtějí změnu, ale jsou spokojeni v EU

04.04.2019 18:25

Do čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu zavítala budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dodrží tradici a jako prezidentka pojede co nejdříve do Česka. Prozradila, o co se jako prezidentka pokusí a kterého českého politika si váží.

Čaputová v rozhlase vzpomínala na Václava Havla. Lidé prý chtějí změnu, ale jsou spokojeni v EU
Foto: Repro ČT
Popisek: Zuzana Čaputová, zvolená prezidentka Slovenska
reklama

Zuzana Čaputová se jako advokátka angažovala např. ve věci zrušení amnestií, které udělil Vladimir Mečiar ještě jako premiér, když převzal část prezidentských pravomocí. Tyto amnestie byly slovenskou Národní radou zrušeny. Přímé zkušenosti z vysoké politiky sice nemá, ale věří, že to zvládne, protože se jako advokátka pohybovala v prostoru politiky.

„Pokud to porovnám s prezidentem (Andrejem) Kiskou, tak moje politická zkušenost byla větší než ta jeho, a já ho považuji za dobrého prezidenta, za jednoho z nejlepších, které Slovensko mělo,“ podotkla.

Až čas prý ukáže, jak přesně si jako prezidentka povede. „Moje cesta k mandátu nevedla přes populismus, přes zkratky a lži, ale jak bude vypadat reálný výkon toho mandátu, bude možné posoudit až postupem času,“ poznamenala dáma v rozhovoru s Marií Bastlovou.

Voličům prý nabízela změnu, pokojnou změnu, která nerozvášní dav, ale snad přinese konstruktivní řešení potřebná pro Slovensko. Slováci cítí, že chtějí změnu, ale zároveň je většina společnosti spokojena se členstvím země v EU. Lidé volali po změně především po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Čaputová tuto změnu vidí např. v posílení nezávislosti justice na orgánech politické moci.

K tomu má pravomoci, protože jmenuje ústavní soudce i řadové soudce a čeká jí i volba generálního prokurátora. „Moje ambice je být aktivní prezidentkou i v systémových změnách. Prezident sice nemá zákonodárnou iniciativu, ale nic mu nebrání nabízet návrhy a hledat pro ně politickou podporu,“ uvedla budoucí prezidentka.  

Stranou její pozornosti nezůstal ani fakt, že čtvrtinu hlasů získali i antisystémoví kandidáti Štefan Harabín a Marian Kotleba. Čaputová se pokusí mluvit i k voličům těchto kandidátů a nabídnout jim určitá řešení, ale nebudou to řešení populistická.

S napětím si prý počká také na to, co přinese předvolební kampaň před parlamentními volbami. Neumí si prý představit, že by jako prezidentka podpořila nějakou konkrétní politickou stranu, ani stranu Progresivní Slovensko, ze které vzešla, ani případný nový subjekt Andreje Kisky. Bude se snažit jednat se všemi politickými stranami. „To je moje povinnost,“ poznamenala.

Na návštěvu do Česka se prý těší, protože tu má hodně přátel a jezdí k nám i na dovolené. „A samozřejmě si vážím slov pana prezidenta, které naznačují zájem mít korektní a perspektivní vztahy,“ poznamenala. S osobním setkáním s Milošem Zemanem nemá problém, a pokud spolu budou opravdu konstruktivně spolupracovat, tak to prý může být oboustranně obohacující.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když měla zmínit českého politika, ke kterému má nejblíže, jedno jméno přece jen vybrala. „Nedá mi to nevzpomenout Václava Havla,“ řekla.

Za důležitou považuje také spolupráci v rámci Visegrádské V4, ale dobré vztahy chce udržovat také s Německem a s Francií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…