Celá "krize" kolem Řecka je prý jen divadlo. Obeznámený poradce amerických prezidentů prozradil, jak uvažují v Bruselu

10.07.2015 17:48

Americký politolog a bývalý poradce amerického prezidenta pro ekonomické otázky v administrativě Ronalda Reagana Paul Craig Roberts se podle serveru PrvníZprávy.cz domnívá, že řecká dluhová krize končí a že šlo od samého začátku o sehrané představení, v jehož pozadí byly zájmy finanční a zájmy EU.

Celá "krize" kolem Řecka je prý jen divadlo. Obeznámený poradce amerických prezidentů prozradil, jak uvažují v Bruselu
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

První odpovědí většiny politiků EU na výsledek řeckého referenda byl podle Robertse povyk o tom, že Řecko bude muset EU opustit. Washington prý ovšem s ničím podobným nepočítá, a tak nařídil, aby zemi byly navrženy takové podmínky, které budou Řekové schopni přijmout.

„Kdyby totiž nejméně poddajní Němci skutečně Řeky z EU vypudili, následný řecký obrat směrem k Rusku a s tím související možné řecké hospodářské uzdravení by do hlav Italů, Španělů a možná i samotných Francouzů nasadily myšlenku Řecko následovat,“ domnívá se údajně americký politolog s tím, že by prý zanikla i současná americká vazba s NATO. „Washington ovšem nade vše preferuje svou vlastní moc, a učiní tedy proti vystoupení Řecka z EU vše možné i nemožné,“ myslí si Roberts, podle kterého prý řecká dluhová krize končí, protože Mezinárodní měnový fond ovládaný USA už řecké stanovisko ke krizi přijal a vydal zprávu v tom smyslu, že bylo chybou od samého začátku nátlak na Řecko vykonávat.

Poražení jsou tak prý zloději, kteří využívali opatření, aby země nutila přenos národního majetku do soukromých rukou. Řecká dluhová krize podle něj byla divadelním představením od samého začátku. „Evropská centrální banka tiskne šedesát miliard euro za měsíc, a proto kdykoliv během řecké krize mohla ECB garantoval solventnost všem zbývajícím věřitelským bankám včetně nákupu řeckého dluhu, podobně jako to udělala americká Federální rezervní banka, když odkoupila cenné papíry od bank zasažených hypoteční krizí,“ podivuje se s tím, že to vůči Řecku nebylo takto uskutečněno. „Výměnou za snížení řeckého dluhu mohlo Řecko nabídnout soukromým investorům vstup do státních společností, jako jsou přístavy a ostrovy vlastněné státem,“ podotkl prý také Roberts.

„Rusko a Čína promeškaly příležitost, aby svým ještě vstřícnějším vybídnutím směrem k Řecku jeho odchod z EU umožnily, a tím současně nastartovaly rozpad NATO,“ uvedl podle serveru bývalý Reaganův poradce na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…