Celé to zkolabuje. Kontroly v hospodách: Nečekané dopady

21.10.2021 11:45 | Ze sítí

Zkrácení platnosti testů nebude mít zamýšlený efekt, myslí si sociolog Vojtěch Bednář. Odpůrci se utvrdí ve svém postoji a zbytek začne testování obcházet. Hlavně ti, kdo by testy měli kontrolovat. „Systém tak může fakticky vzato zkolabovat,“ varuje sociolog. Ministerstvo prý dělá ty samé chyby.

Celé to zkolabuje. Kontroly v hospodách: Nečekané dopady
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch na CNN Prima News

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45699 lidí
Mezi opatřeními, které navrhlo Ministerstvo zdravotnictví a schválila vláda, je zkrácení platnosti testů. PCR testy budou platit tři dny, antigenní pouze jeden. Ministr Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš si od tohoto zkrácení slibují, že díky němu bude větší tlak na neočkované, aby se očkovat nechali.

Sociolog Vojtěch Bednář ovšem upozorňuje ministra Vojtěcha, že předpokládaný efekt bude zcela jiný. „Ministerstvo zdravotnictví České republiky respektive Adam Vojtěch očekávají, že takto donutí doposud neočkované se očkovat, protože jim enormně zvýší náklady na život. Je to nesprávná domněnka,“ říká.

Podle něho se skuteční odpírači jen zatvrdí ve svém postoji. A ti, kterým ministr život zkomplikuje, začnou opatření obcházet. „Kreativita bude značná; falešnými testy a certifikáty počínaje a zdaleka nekonče. Nejvíce pravděpodobné ale je to, že ti, kteří by měli testování kontrolovat, to budou dělat velmi laxně ve snaze pomoci svým bližním. Testy se nebudou kontrolovat, a pokud ano, pak jen ‚na oko‘. Systém tak může fakticky vzato zkolabovat,“ varuje sociolog.

„Je smutné, že ministr dělá rozhodnutí zcela evidentně bez konzultace se specialisty na skupinové chování a opakuje tak chyby, které vedly k letošní tragické zimě. Doufám, že další kolo úplného spontánního promoření, které nás čeká, bude díky očkování s méně obětmi,“ uzavírá sociolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …