Celebrity i učitelé. Podívejte se, kdo všechno se dostal na sněmovní kandidátky

28.09.2017 13:20

Politické strany a hnutí vyslaly do voleb do Sněmovny řadu profesionálních politiků včetně starostů či pražských radních, učitele nebo podnikatele. Některé vsadily rovněž na známé osobnosti. Na kandidátkách tak figuruje třeba režisérka Olga Sommerová, hudebník František Ringo Čech nebo fotografka Sára Saudková. Do voleb se vydali také bývalí fotbalisté Ladislav Vízek a Tomáš Skuhravý, kteří chtějí do Sněmovny za Sportovce. Volby se uskuteční 20. a 21. října, připomíná ČTK.

Celebrity i učitelé. Podívejte se, kdo všechno se dostal na sněmovní kandidátky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala řádná schůze sněmovny. Poslanci měli projednat zákon o univerzitních nemocnicích a poslaneckou předlohu o státních svátcích
reklama

Mezi kandidujícími umělci se na nejvyšším místě kandidátky objevil někdejší bubeník a autor divadelních her F. Ringo Čech. Ten je lídrem Strany práv občanů. V minulosti usedl za ČSSD ve Sněmovně a byl také členem zastupitelstva hlavního města. Dlouhodobě podporuje prezidenta Miloše Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Na šesté místo kandidátní listiny TOP 09 se dostala režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová. Je sice na kandidátce TOP 09, avšak za Liberálně ekologickou stranu (LES), kterou založil někdejší ministr Martin Bursík a jejíž je 1. místopředsedkyní. Sommerová je autorkou mnoha dokumentárních snímků a držitelkou řady cen.

Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí vyslala do boje o křesla v Parlamentu hned dva umělce. Básníka a spisovatele Michala Šandu a fotografku Sáru Saudkovou. Ti jsou na třetím a čtvrtém místě. Saudková byla partnerkou známého fotografa Jana Saudka.

STAN si na osmnácté místo zvolil Davida Smoljaka, nejstaršího syna herce, režiséra a spisovatele Ladislava Smoljaka. Smoljak je nyní zastupitelem v Praze-Vinoři.

Z hudební oblasti se do politiky vydal kromě Čecha skladatel a producent Petr Hannig, který je lídrem Rozumných. Kandiduje již poněkolikáté a letos oznámil i kandidaturu na prezidenta. Hannig zahájil kariéru na konci 60. let a v 80. letech spolupracoval s řadou popových umělců.

Hudebníka má na kandidátce i ODA. Za ni kandiduje vysokoškolská učitelka Pavla Jonssonová, která bývala baskytaristkou kapel Dybbuk, Plyn a Zuby Nehty. Dalším kandidujícím hudebníkem je zakladatel Pražského synkopického orchestru Pavel Klikar, kterého zvolila na čtvrté místo Česká strana národně sociální.

Strany si vybraly rovněž lékaře, vědce a pedagogy. Za občanské demokraty tak kandiduje historik a vysokoškolský pedagog Pavel Žáček, který byl zakladatelem a prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Na třetím místě u ODS je syn exprezidenta, pedagog a publicista Václav Klaus mladší.

Křesťanští demokraté si na páté místo zvolili tlumočníka a průvodce Hayato Okamuru, staršího bratra předsedy SPD Tomia.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Mezi kandidáty je rovněž disident a novinář Petr Cibulka, který vede své uskupení Volte Pravý Blok. Předseda strany a autor takzvaných Cibulkových seznamů kandiduje již poněkolikáté.

Hnutí Sportovci pro společnost vede do voleb bývalý fotbalista Ladislav Vízek, na třetím místě je někdejší hokejista Pavel Richter a na čtvrtém fotbalový útočník Horst Siegel. Ty doplnili mimo jiné fotbalisté Tomáš Skuhravý a Jiří Novotný, hokejista Jan Havel nebo trenér boxerů Rostislav Osička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…