Celkem 19 států EU má potíže s přejímáním azylové legislativy

23.09.2015 16:10

Ve snaze zlepšit fungování společného azylového systému dnes Evropská komise zahájila s 19 státy Evropské unie celkem 40 řízení kvůli nedostatkům v zavádění potřebných pravidel. Dva dopisy s formálním upozorněním míří i do Prahy.

Celkem 19 států EU má potíže s přejímáním azylové legislativy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

"Solidarita musí jít ruku v ruce s odpovědností, jsou to dvě strany téže mince," zdůraznil na tiskové konferenci místopředseda komise Frans Timmermans. Připomněl, že dnešní postup doplňuje už dříve zahájených 35 řízení. Komise podle něj míní svou roli vážně a dublinský systém, tedy způsob jak EU řeší žádosti o azyl, může řádně fungovat jen pokud jeho pravidla členské státy korektně převezmou a uvedou do života.

"Je to jeden ze způsobů, jak obnovit důvěru v schengenský prostor," zdůraznil Timmermans. Druhým významným prvkem je podle něj společná ochrana jeho vnější hranice.

Stejně jako většina zemí, které dnes podobný dopis dostaly, totiž Česko neinformovalo Evropskou komisi o krocích, které učinilo k převzetí dvou směrnic týkajících se společného postupu při udělování azylu.

Směrnice měly být do národního práva - byť s některými výjimkami - převedeny do 20. července letošního roku. Řecko v těchto konkrétních věcech navíc dostalo další, už doplňující výzvu.

Formální upozornění je prvním stupněm řízení, které může teoreticky po několika dalších fázích skončit až u soudu EU.

Druhý stupeň řízení dnes komise zahájila se Španělskem a Bulharskem, které dosud podobně neinformovaly o převedení směrnice o tom, jaké podmínky musí splňovat žadatelé o mezinárodní ochranu a jak taková ochrana vypadá. Převzít ji měly už v prosinci 2013, státy ale dosud komisi nesdělily, zda se tak skutečně stalo.

Členské státy EU nyní mají dva měsíce na odpověď a prakticky tedy na to, aby komisi sdělily, jak příslušná pravidla aplikovaly.

Řízení tak byla dnes zahájena s Belgií, Bulharskem, ČR, Estonskem, Francií, Rakouskem, Řeckem, Kyprem, Lotyšskem, Litvou, Lucemburskem, Maďarskem, Maltou, Německem, Polskem, Rumunskem, Slovinskem, Španělskem a Švédskem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…