Celý internet kontrolovat! Čeští špioni chtějí víc pravomocí, je zle

18.04.2019 8:40

Novela zákona, jenž by měl upravovat nové pravomoci Vojenského zpravodajství, v Poslanecké sněmovně opětovně naráží. A to přesto, že Česku chybí systém ochrany před sofistikovanými hrozbami souvisejícími s internetem. O problémech píší Lidové noviny.

Celý internet kontrolovat! Čeští špioni chtějí víc pravomocí, je zle
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice
reklama

Novelu zákona, kterou předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) je pod palbou kritiky i Bezpečnostní informační služby či civilní rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace. Vadí jim totiž podle všeho nedostatečné vymezení povinností vojenských zpravodajců, zároveň jim vadí i údajně nedostatečná ochrana před zneužitím Vojenského zpravodajství. 

„Na klubu ODS jsme se o tom ještě nebavili. Počkáme se stanoviskem na další čtení i na odborný seminář, který by měl být uspořádán a snad by měl jednoznačně odpovědět na nevyjasněné otázky,“ uvedla poslankyně za ODS Jana Černochová. Obdobně hovořil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. 

Novela by měla vojenským zpravodajcům umožnit nepřetržitě monitorovat veřejné komunikační sítě a služby elektronické komunikace. Díky sběru neadresných dat proudících přes internet by měli být schopni případně definovat, odkud pochází útok a následně jej odvrátit. Obsah komunikace mezi lidmi by se však monitorovat neměl.

„Návrh vylučuje zásahy do soukromí a garantuje vícestupňovou kontrolu,“ ubezpečuje Metnar. Úřad pro zahraniční styky a informace však novelu kritizuje za to, že se nezabývá spoluprací s ostatními zpravodajskými složkami, BIS se pak obává o nezávislost nově posílené tajné služby. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

11:57 Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

Herečka Eva Burešová v rozhovoru U Kulatého stolu zmínila, že bílá rasa začíná být utlačována. „Coko…