Celý svět viděl, co Rusko dokáže. Shrnutí Putinova působení v Sýrii

29. 4. 2018 17:12

Server britského deníku Daily Star zhodnotil působení ruských sil v Sýrii. Právě na tomto bojišti se prý ukazuje, jak velkou silou Rusko disponuje. Západ tady vidí v akci především vzdušnou sílu Ruské federace, která není malá. Putin s její pomocí v zásadě vymazal syrskou opozici vůči prezidentovi Bašáru Asadovi z mapy.

Celý svět viděl, co Rusko dokáže. Shrnutí Putinova působení v Sýrii
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Válka v Sýrii trvá už sedm let. Dokud ruský prezident Vladimir Putin nerozhodl v roce 2015, že do konfliktu zapojí ozbrojené síly Ruské federace, Asad postupně ztrácel jedno město za druhým. Dnes především díky ruským vzdušným silám Asad pevně sedí v prezidentském křesle a znovu má pod kontrolou desetitisíce kilometrů čtverečních své země.

Lidskoprávní organizace však upozorňují na to, že Rusové mají na svých rukou krev tisíců civilistů, které pozabíjely bomby padající z ruských letadel. V konfliktu jsou zapojeny desítky tisíc ruských vojáků. Letouny vzlétly k přibližně 34 tisícům bojových operací.  

Putin už oznámil, že se ruské jednotky částečně stáhnou ze Sýrie, ale na základně Tartus ruští vojáci zůstanou. Navrátilcům Putin poděkoval za to, že udrželi při životě syrský stát. „Vaše hrdinství a profesionalita pomohly zachovat syrský stát a zastavit masové vyvražďování, útoky proti civilistům,“ řekl Putin vojákům.  

Kromě letectva se v okolí Sýrie pohybují také ruské lodě, které mimo jiné hlídají, zda se k syrským břehům neblíží kupříkladu britské ponorky. V syrské válce bylo otestováno přibližně 200 typů zbraní včetně odpálení 166 raket z palub lodí a ponorek. Rusové tady podle deníku chtěli ukázat, že se po vojenské stránce mohou měřit se Spojenými státy.  

Válka také dala Putinovi možnost ukázat, že s Ruskem se musí nadále počítat na mezinárodní scéně. Příslušníkům ruských ozbrojených sil navíc vzrostlo sebevědomí, což bylo podle deníku jedním z Putinových cílů. „Ruská armáda a námořnictvo jasně ukázaly, že dovedou účinně používat nejmodernější zbraně. Armáda se změnila. Změnila se, protože vojákům vzrostlo sebevědomí, protože viděli, že naše zbraně fungují. Celý svět to viděl,“ řekl Putin už v prosinci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k tomu později dodal, že jak Putin, tak americký prezident Donald Trump jsou politici, kteří si jsou vědomi své odpovědnosti za zachování světového míru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura reaguje na Klause: Jestli z EU nevystoupíme, tak nás zničí. Jsme jen kolonie pro jejich šmejdy. Vlastenci, buďte jako Foldyna

18:56 Okamura reaguje na Klause: Jestli z EU nevystoupíme, tak nás zničí. Jsme jen kolonie pro jejich šmejdy. Vlastenci, buďte jako Foldyna

Českou politickou scénu na počátku prázdnin rozčeřil spor, jak se má politická strana kritická vůči …