Černá kniha ombudsmanky Šabatové: Aktivistické centrum, už i poslancům s ní dochází trpělivost

02.05.2017 20:03

O veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové se rozepsal magazín Týden. Mimo jiné uvádí, že někdejší disidentka udělala za tři roky ve funkci z kdysi respektovaného úřadu ombudsmana aktivistické centrum. Za to ji prý napomínají poslanci i veřejnost.

Černá kniha ombudsmanky Šabatové: Aktivistické centrum, už i poslancům s ní dochází trpělivost
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová při setkání s občany v Prostějově

Týden pak vzpomíná na kauzy, do nichž se Šabatová zapojila. Jde například o studentku v hidžábu, jež byla vyloučena ze školy, o zákaz sezení mimo lavičky či výtky vůči údajně nepřiměřenému zásahu policie. K němu mělo dojít v pražských Modřanech, když starší řidič při couvání z přeplněného náměstí narazil do jiného vozu. Nevšiml si toho a odjel, na základě intervence všímavého kolemjdoucího se však za ním vydává policie. 

„Policisté vzápětí postaršího viníka nehody zastaví, a zatímco s ním celou věc řeší, z vozu vystupuje jeho manželka a začíná nadávat. Navzdory opakovaným výzvám policistů odmítá přestat, a navíc jim nechce předložit občanský průkaz. Pak už to jde ráz na ráz – policista jí nasazuje pouta, posadí do služebního auta a odveze na stanici k podání vysvětlení. Tam už žena nedělá problémy, legitimaci policistům dá a odchází domů,“ popisuje Týden případ, který Šabatová označuje jako zcela nepřiměřený. Domnívá se, že policisté ženě nesdělili důvod pro prokázání totožnosti a ignorovali i fakt, že manžel svou ženu identifikoval. Šabatová tak vyzvala pražského policejního ředitele k omluvě. To však pro změnu zkritizovali muži zákona a zhodnotili postup ombudsmanky jako naprosto neprofesionální. 

Šabatová loni řešila celkem osm tisíc podnětů a odhalila čtyři stovky pochybení. Její důvěra však klesá – poprvé se dostala pod padesát procent. A dostala se jí také kritiky od ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD), jenž jí právě vytkl její aktivismus. „Bohužel to má dopad i na takové záležitosti, jako je rozšíření kompetencí veřejného ochránce, které ve Sněmovně narazilo hlavně kvůli osobě paní ombudsmanky,“ míní. 

I přestože je kritizována, nemůže být odvolána, svůj úřad by musela opustit dobrovolně, spáchat trestný čin nebo vstoupit do politické strany. Ona sama však kritiku nepřipouští, takže v úřadě zřejmě zůstane další tři roky. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

15:01 Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

Lubomír Štrougal, rekordman mezi českými a československými premiéry v délce výkonu funkce i dožití,…