Černé na bílém! České domácnosti „krvácejí“. Vážná rada pro Fialu

04.08.2022 20:27 | Analýza

Česko je podle Mezinárodního měnového fondu (IMF) jednou z nejvíce postižených zemí v EU z hlediska zvýšení životních výdajů domácností kvůli zdražování energií. Růst cen energií Češi pociťují více než dvakrát ve srovnání se sousedními státy a oproti zbytku Evropy u nás ceny energií dosáhnou takových hodnot, že už to pocítí už i ti nejbohatší. Dobré zprávy nevěstí ani výsledek dnešního zasedání České národní banky. Hrozí další zrychlení zdražování, varují mnozí ekonomové.

Černé na bílém! České domácnosti „krvácejí“. Vážná rada pro Fialu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Mezinárodní měnový fond upozorňuje, že prudce rostoucí ceny energií zvýšily životní náklady Evropanů v některých státech dosti drasticky. Tato organizace přidružená k OSN shrnula, že se v evropských zemích od začátku loňského roku světové ceny ropy zdvojnásobily, ceny uhlí vzrostly téměř 4× a ceny zemního plynu pak dokonce až téměř 7×. A konstatuje, že vzhledem k tomu, že ceny energií pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstanou nad úrovní před krizí, musí se Evropa vyšším účtům za dovoz fosilních paliv přizpůsobit.

Průměrná evropská domácnost zaznamená podle organizace v letošním roce nárůst životních nákladů kvůli zdražení energií o přibližně 7 % oproti tomu, co bylo očekáváno na začátku roku 2021. „To odráží přímý vliv vyšších cen energií i jejich promítnutí do dalšího zboží a služeb. Velké rozdíly v dopadech v jednotlivých zemích odrážejí různé regulace, politické reakce, tržní struktury a smluvní postupy,“ shrnuje IMF s tím, že prudký nárůst životních nákladů by se pak mohl ještě zhoršit v případě úplného přerušení dodávek plynu z Ruska.

Podotýká, že ve většině evropských zemí představují vyšší ceny energií značnou zátěž pro domácnosti s nízkými příjmy, protože ty vynakládají na elektřinu a plyn větší část svého rozpočtu, přičemž rozdíly dopadu vyšších cen mezi státy jsou dosti značné.

Podle dat zpracovaných IMF se například v Estonsku a ve Spojeném království životní náklady 20 % nejchudších domácností zvýší přibližně dvakrát více než u nejbohatších. Právě Estonsko je na tom ze sledovaných evropských zemí nejhůře z hlediska procentuálního ukazatele celkových výdajů domácností utrácených za účty za energie jak v rámci dopadů na 20 % nejbohatších domácností, tak i v dopadu na 20 % nejchudších domácností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.