V těchto dnech se v Česku koná na nejvyšší úrovni debata o bezpečnosti a zavádění 5G sítě, což Černochová podle svých slov velmi vítá a je spokojená, že právě Česko bylo iniciátorem této konference. „Mám pocit, že v EU je toto téma tabuizované, nebo nedostatečně komunikované,“ řekla. „Každá země ale tyto věci řeší po svém, což sice umožňuje volný trh, ale pokud jsme součástí takového společenství, jako je společenství Severoatlantické smlouvy, tak bychom k některým věcem a otázkám měli přistupovat shodně,“ uvedla.
Celosvětová debata o kybernetické bezpečnosti a zavádění sítí páté generace se Čína ani Rusko nezúčastnily. Černochová na to zdůraznila, že spekulace, že tím dáváme jasně najevo, kdo se má na budování 5G sítě minimálně v Česku podílet a kdo ne, odmítlo i Ministerstvo zahraničních věcí i premiér Andrej Babiš. „Myslím si, že důvod složení byl jasný: jsme součástí Aliance, ať je to EU a NATO, tak by se mělo o těchto záležitostech domlouvat především nad rámce těchto zemí,“ míní.
Připomněla, že k jednání byly přizvány země, jako jsou například Japonsko, Izrael, Singapur. „To jsou země, které tou technologickou vyspělostí mohou do této debaty skutečně něco pozitivního přinést,“ doplnila předsedkyně sněmovního obranného výboru.
Vláda zdůrazňuje, že jde o strategický a bezpečnostní význam kolem celého budování 5G sítě. „Jak opozici, tak koalici znepokojily nálezy, které ve spojitosti se společností Huawei diskutoval NÚKIB. Informace, které jsme měli jako členové výboru pro obranu, pro mě byly dostatečné a já v tomto ohledu hrozbu vnímám,“ řekla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab