Černochová promluvila u Tvarůžkové o nebezpečných technologiích z Ruska a Číny

02.05.2019 20:56

Česko se připravuje na zavedení mobilní 5G sítě – revoluční změnu v informačním světě. Vstupuje do něj nejen byznys, ale také tvrdá politika. Hostem čtvrtečního pořadu Interview na ČT24 byla předsedkyně sněmovního obranného výboru Jana Černochová (ODS), která tak s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou hovořila na téma bezpečnost v sítích nové generace.

Černochová promluvila u Tvarůžkové o nebezpečných technologiích z Ruska a Číny
Foto: osobní archiv
Popisek: Jana Černochová
reklama

V těchto dnech se v Česku koná na nejvyšší úrovni debata o bezpečnosti a zavádění 5G sítě, což Černochová podle svých slov velmi vítá a je spokojená, že právě Česko bylo iniciátorem této konference. „Mám pocit, že v EU je toto téma tabuizované, nebo nedostatečně komunikované,“ řekla. „Každá země ale tyto věci řeší po svém, což sice umožňuje volný trh, ale pokud jsme součástí takového společenství, jako je společenství Severoatlantické smlouvy, tak bychom k některým věcem a otázkám měli přistupovat shodně,“ uvedla.

Celosvětová debata o kybernetické bezpečnosti a zavádění sítí páté generace se Čína ani Rusko nezúčastnily. Černochová na to zdůraznila, že spekulace, že tím dáváme jasně najevo, kdo se má na budování 5G sítě minimálně v Česku podílet a kdo ne, odmítlo i Ministerstvo zahraničních věcí i premiér Andrej Babiš. „Myslím si, že důvod složení byl jasný: jsme součástí Aliance, ať je to EU a NATO, tak by se mělo o těchto záležitostech domlouvat především nad rámce těchto zemí,“ míní.

Připomněla, že k jednání byly přizvány země, jako jsou například Japonsko, Izrael, Singapur. „To jsou země, které tou technologickou vyspělostí mohou do této debaty skutečně něco pozitivního přinést,“ doplnila předsedkyně sněmovního obranného výboru.

Vláda zdůrazňuje, že jde o strategický a bezpečnostní význam kolem celého budování 5G sítě. „Jak opozici, tak koalici znepokojily nálezy, které ve spojitosti se společností Huawei diskutoval NÚKIB. Informace, které jsme měli jako členové výboru pro obranu, pro mě byly dostatečné a já v tomto ohledu hrozbu vnímám,“ řekla.

Vládu tak v tomto ohledu plně podporuje. „V tomto ohledu současná vláda naší důvěru stoprocentně má. Není vhodné vymezovat se, kdo je koalice a kdo opozice, jde o bezpečnost, a to musí jít politika stranou,“ podotkla.

Moderátorku zajímalo, jestli jsme, jak řekl sám premiér Babiš, skutečně v této otázce lídrem, bez ohledu na konání samotné konference. „Bohužel lídr nejsme,“ začala se smát Babišovým slovům Černochová. „Některé z pobaltských zemích, jako je Estonsko, jsou v těchto technologiích mnohem dál,“ poznamenala.

Česká republika má podle jejího názoru v tomto ohledu však bezesporu schopné lidi. „I institucionálně máme všechny předpoklady k tomu, abychom se nějakým lídrem nebo významným hráčem mohli stát,“ je přesvědčena Černochová. „Pokud pan premiér tuto ambici má, já mu držím palce. Je to cesta správným směrem,“ řekla a znovu kontrovala Babišovo vyjádření se slovy, že v tuto chvíli však lídrem bohužel nejsme.

„Držení palců z řad ODS pro Babiše? To je velmi výjimečná událost,“ pozvedla moderátorka udiveně obočí, čímž Černochovou opět rozesmála. „V otázkách bezpečnosti a obrany bychom si neměli hrát na politiku, kdo je opozice a kdo koalice,“ upřesnila Černochová, podle které je v této věci potřeba mít stejný zájem.

Reagovala také na slova premiéra Babiše o tom, že zhruba do konce roku 2020 bude výběrové řízení na operátory s tím, že tyto věci by měl mít jednoznačně pod dohledem stát. „Nejde pouze o mobilní telefony, ale o záležitosti s tzv. kritickou infrastrukturou a tam je samozřejmě v našem velkém zájmu, aby to, co je uvnitř těch technologií, bylo chráněno a nemohl se k datům dostat někdo, kdo není náš spojenec,“ dodala Černochová.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

13:24 Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

V Prostoru X herec Miroslav Donutil komentoval současná opatření. Že je nedodržují ti, kdo je nařizu…