Černochová vysvětlovala: Základna teď není na stole. Ale já jsem pro, aby tu byla

12.4.2022 8:32 odp. | Bleskově

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se v uplynulých dnech nechala slyšet, že jedním z témat při setkání s jejím americkým protějškem bude americká vojenská základna v Česku. Tato slova členky vlády vyvolala značnou vlnu kritiky a mnohdy i obav. Nyní své vyjádření v rozhovoru pro Seznam Zprávy mírní s tím, že i když si základnu sama jako občan této země přeje, není na stole. V USA bude prý řešit modernizaci armády.

Černochová vysvětlovala: Základna teď není na stole. Ale já jsem pro, aby tu byla
Foto: osobní archiv
Popisek: Jana Černochová

„Jako občanka Černochová a politička ODS jsem pro, aby v Česku základna byla. Celé téma vzniklo v kongresové atmosféře, kde to zmínil Saša Vondra, který vyslovil své letité přání, aby základna v České republice byla. To bylo politické, hodnotové prohlášení,“ vysvětluje ministryně.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Jinak se prý o americké základně nevyjednává a „takové téma není na stole“. „Americká základna v České republice není na stole. Už to opakuji tři dny. O základně se nevyjednává. Nikdy jsem neřekla, že o tom jednáme. Žádná žádost od spojenců tu není.

Já jen v jednom rozhovoru řekla, že se toto téma může zmínit v souvislosti s debatou o smlouvě DCA, která však pokrývá širokou oblast obranné spolupráce,“ zdůraznila šéfka obrany.

V USA plánuje řešit modernizaci armády. „Ráda bych s americkými partnery mluvila také o možnostech spolupráce v oblasti nákupů techniky a modernizace naší armády. Musíme hledat různé možnosti, jak urychleně naši armádu vyzbrojit,“ upřesnila ministryně Černochová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…