Černohorský v ČT: Je třeba zjišťovat názory nominovaných ministrů ke kauze OKD, to se musí hlídat, ta totiž jen tak neskončí

03.05.2018 20:20

Předseda sněmovní vyšetřovací komise k OKD Lukáš Černohorský se dnes na Hradě sešel s prezidentem, řešili spolu hlavně období mezi lety 1998 a 2002, kdy byl Miloš Zeman premiérem. O čem dalším mluvili a kdo je zodpovědný za situaci kolem OKD, proto v pořadu Interview na ČT24 promluvil právě Lukáš Černohorský (Piráti), který se mimo jiné vyjádřil i k zastavení trestního stíhání Jaroslava Faltýnka (ANO), jež dnes státní zastupitelství potvrdilo.

Černohorský v ČT: Je třeba zjišťovat názory nominovaných ministrů ke kauze OKD, to se musí hlídat, ta totiž jen tak neskončí
Foto: OKD
Popisek: OKD
reklama

Dnešní schůzku s prezidentem hodnotí Černohorský přínosně. Podle svých slov se prý dozvěděl přesně to, kvůli čemu za ním šel. „Procházeli jsme spolu celou historii OKD, hlavně období, kdy Zeman nastoupil do funkce předsedy vlády v roce 1998 a stát přišel o majoritní podíl v OKD. Je potřeba se na tuto kauzu dívat jako na celek. Probírali jsme vztah státu s tehdejšími majiteli, přípravy případné privatizace a prodeje,“ upřesnil.

Když tenkrát Miloš Zeman skončil v pozici premiéra, kauzu prý stále i zpovzdálí sledoval a měl informace, které byly v pozadí. „Když se pak dostal do pozice prezidenta, tak už zase dostával ekonomické informace z Bezpečnostní informační služby,“ řekl předseda sněmovní vyšetřovací komise k OKD a dodal, že proto vzájemně probírali i materiály BIS a toto téma mohli společně prodiskutovat.

Na tiskové konferenci po dnešní schůzce s prezidentem také Černohorský uvedl, že se dozvěděl, že na privatizaci se kromě Ministerstva financí podílelo i Ministerstvo průmyslu a obchodu a že tím, kdo u toho byl, je i exministr průmyslu Urban, který proto nese stejný díl odpovědnosti za prodej těžařského kolosu jako Sobotka.

„Vycházeli jsme z toho, že je tam vždy gesční zodpovědnost, to znamená, že buď tam máte nějakou jednu osobu, která je za tu vládu zodpovědná a za přednesení toho návrhu. Nebo tam v tomto případě figurují dvě osoby a v tom případě ta odpovědnost padá na oba dva, když chcete někoho obvinit, musíte mít na to důkaz, teď už ty dokumenty, kterými si to mohu písemně doložit, mám,“ odpověděl Černohorský na otázku moderátorky, zda tohle předtím nevěděl a nebylo možné si to dohledat.

Dále Černohorský objasnil i vyjádření člena komise, poslance Josefa Hájka z ANO, který po schůzce s prezidentem řekl, že Miloš Zeman přislíbil, že když nominuje nové ministry, jedním z témat bude otázka jejich přístupu k OKD. „Je potřeba s ministry projít budoucnost OKD. Je třeba to hlídat, protože je samozřejmé, že kauza OKD neskončí v tuto chvíli, když třeba vyšetřovací komise předá nějaké výstupy,“ upřesnil.

Jde především prý o to, jestli do budoucna bude například pokračovat těžba a co se bude dít s ekologickými škodami, které při těžbě vznikly. „Ať už to bylo před rokem 1989, nebo i v průběhu období, kdy byla ta společnost soukromá. Společnost OKD se totiž sice uzdravuje, ale veškerý zisk, který teď vygeneruje, bude používán právě na napravení těch důlních škod z minulosti,“ dodal.

Příslib Zemana proto znamená, že bude chtít znát názor ministrů na OKD, jelikož pro Moravskoslezský kraj je to podle Černohorského velmi důležité téma. „Prezident chce znát názor, a to, jestli se dotyčný stane ministrem, nebo ne, nebude, předpokládám, záviset pouze tady na tom,“ míní.

Nyní komise shromažďuje důkazy, zda majitelé OKD v čele se Zdeňkem Bakalou učinili kroky, kterými vážně poškodili ekonomické zájmy státu, uvedl Černohorský. „V případě, že se podezření potvrdí, vyšetřovací komise podá podnět k prošetření na Ministerstvo financí,“ řekl Černohorský s tím, že Bakala zbohatl i na úkor našeho státu. Je přesvědčen o tom, že v podstatě tratil každý, kdo s ním obchodoval.

Poté se vyjádřil i k aktuálnímu tématu, jímž je, že žalobce zastavil trestní stíhání Jaroslava Faltýnka a tří dalších obviněných v kauze Čapí hnízdo, což ve čtvrtek potvrdilo státní zastupitelství. Trestní stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše však trvá. „Ano, trvá a stále tam vidíme do budoucna střety zájmů, které se u trestně stíhaného premiéra budou i nadále objevovat,“ řekl Černohorský s tím, že v tomto případě se pro ně pohled na kauzu Čapí hnízdo a celá situace nijak nemění a vina premiéra se musí prokázat, nebo jej naopak musí soud osvobodit.

„Když vidíme, že u Faltýnka došlo k zastavení trestního stíhání a u Babiše ne, je zřejmé, že je žalobce přesvědčený mnohem více o tom, že Babiš v této kauze figuruje a že se opravdu nějakého jednání, které je neslučitelné se zákonem, dopustil,“ uzavřel Černohorský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Už ses z toho vyspal?” Ondřeji Hejmovi se po řečech proti Babišovi a opatřením stala nepříjemnost

8:21 ,,Už ses z toho vyspal?” Ondřeji Hejmovi se po řečech proti Babišovi a opatřením stala nepříjemnost

V souvislosti s lockdownem, vynucovaným policií a armádou, padají stále tvrdší slova. Ondřej Hejma v…