Češi byli vždycky xenofobové. Historici sepsali, jak ukrutně jsme se chovali k uprchlíkům v minulosti

28.09.2015 19:56

Hrůza z uprchlíků nám je vlastní. Naznačují to historici Martin Šmok a Anna Hájková v glose uveřejněné na blogu iDnes.cz. Báli jsme se uprchlíků z hitlerovského Německa už v roce 1936, báli jsme se uprchlíků ze Sudet, ale báli jsme se i 200 tisíc polských Židů, kteří chtěli po válce přejít na Západ přes naše území. I dnes náš prezident před uprchlíky varuje, ačkoli veřejně vzhlíží k nedávno zesnulému Nicholasi Wintonovi.

Češi byli vždycky xenofobové. Historici sepsali, jak ukrutně jsme se chovali k uprchlíkům v minulosti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

„Na začátku září Česká pošta vydala známky s Nicholasem Wintonem. Jeho někdejší hostitel a obdivovatel Miloš Zeman coby prezident tou dobou sdělil občanům naší země, že k nám uprchlíky nikdo nezval a utvrdil tak většinu populace v odmítavém přístupu k lidským bytostem, které potřebují pomoci,“ píší historici kriticky na adresu hlavy státu.

Není to ale nic nového. Už v roce 1936 dostal český diplomat v Německu nařízeno, aby byl azyl odepřen každému zájemci, který by se chtěl v ČSR usadit natrvalo. Ze strachu, že by mohlo jít o vyzvědače Adolfa Hitlera. Sám Winton během druhé republiky neorganizoval své vlaky s pomocí státu, ale téměř jemu navzdory. Šlo o činnost britských aktivistů. A nic na tom nezměnila ani hrůza druhé světové války. Po ní chtělo přes naše území projít přes 200 tisíc Židů na Západ. Vláda to nakonec umožnila, ale ministra vnitra obdržel příkaz, aby „uprchlíky držel v přísné separaci a to především kvůli obavám ze šíření různých nemocí“.

Celý text najdete zde

 Z historického hlediska se proto není co divit, že pomoc uprchlíkům organizují pouze soukromé osoby či neziskové organizace, ale český stát se k tomu příliš nemá. Ten dělá především vše pro to, aby se uprchlíkům vyhnul.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…