Češi, nechcete dělat za 13 tisíc v naší zbrusu nové fabrice? Přivezeme cizince, řekli podnikatelé. A bude to mít dohru

25.01.2017 9:35

Ostře se opřel do společnosti Mölnlycke Health Care předseda ČMKOS Josef Středula. Na svém facebookovém profilu sdílel článek Karvinského deníku, který upozornil, že nově vzniklý závod této společnosti se potýká s nedostatkem zaměstnanců.

Češi, nechcete dělat za 13 tisíc v naší zbrusu nové fabrice? Přivezeme cizince, řekli podnikatelé. A bude to mít dohru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula
reklama

„Potřebujeme různé druhy zaměstnanců od operátorů přes management až po více technické obory. V poslední době było nejsložitější zaměstnat operátory výroby, i když na tuto pozici nevyžadujeme žádnou kvalifikaci,“ postěžoval si při schůzce s vedením města Havířova generální ředitel společnosti Mölnlycke Health Care (MHC) Emmanuel Chilaud.

Zdroj zprávy je ZDE

„Pan generální ředitel si stěžuje, že lidé nechtějí u nich pracovat? Tak ať ihned za nabízených 13.000 až 14.000 Kč hrubého na třísměnný provoz nastoupí a pokusí se za tyto peníze přežít. A vyhrožovat zahraničními dělníky? Tak ať řekne ve Švédsku, jakou cenu práce zaměstnancům nabízí!“ napsal k tomu na sociální síti Středula. „Věřím, že tento přístup zaujme např. Bohuslava Sobotku, Michaelu Marksovou-Tominovou ... a další. Toto nepovažuji za seriózní nabídku. Firmě Mölnlycke bych žádné povolení zaměstnávat zahraniční zaměstnance neposkytl,“ dodal Středula.

Anketa

Bude prezident Donald J. Trump čelit pokusu o atentát?

hlasovalo: 4321 lidí

Do diskuse pod Středulovým příspěvkem přispěl také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák: „Považuji za nepřijatelné, aby konkurenceschopnost (zahraničních) firem byla postavena na nízkých platech našich lidí. To nemůže být motivace vstupu nových investorů do našeho kraje. Chceme, aby se sázelo na odbornost a její patřičné ocenění,“ napsal. Středula na to reagoval těmito slovy: „Děkuji za Vaše vyjádření pane hejtmane a jasný signál směrem k tomuto investorovi.“

Středula se ale setkal i s kritikou. Například Vladimír Borneo Jančík napsal: „Pane Středulo to je vaše investice ta fabrika? Že chcete rozhodovat za kolik tam má kdo pracovat?“ Středula reagoval poměrně příkře: „O té firmě nic nevíte a o pracovních podmínkách taky ne a jen tady hloupě plácáte.“

O tom, že jsou mzdy v Česku příliš nízké, píše také server Dotyk.cz. Upozorňuje, že za čtvrtstoletí po sametové revoluci se české mzdy dotáhly na úroveň 28 procent německých mezd.

Zatímco Češi pracují za 62 procent průměrné evropské mzdy, hodnota toho, co vyrobí, je na úrovni 87 procent průměru Evropské unie. Rozdíl činí 25 procentních bodů. Když odhlédneme od specifické situace Lucemburska a Irska – je to nejvyšší nepoměr v Evropě, píše server.

„To skutečně indikuje, že v Česku bereme o něco nižší mzdy, než odpovídá výkonu naší ekonomiky,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.„Mzdová úroveň je v Česku nižší, než odpovídá hospodářské výkonnosti,“ potvrzuje i Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce z Českého statistického úřadu.

„Jedním z důvodů relativně nízkých českých mezd je nízká přidaná hodnota,“ uvádí David Marek, ekonom poradenské společnosti Deloitte. V Česku působí velké množství průmyslových podniků, které neprodukují hotové výrobky, ale jen polotovary. Ty pak vyvážejí do ciziny, především do Německa. Tamní firmy dokončí výrobky, na které si mohou „přirazit" vyšší marži než české podniky na pouhé součástky, podotýká server.

Celý text je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…