Češi v budoucnost sjednocené Evropy nevěří. Jen třetina ano

30. 4. 2012 19:30

Češi v budoucnost sjednocené Evropy moc nevěří. Ukázal to průzkum CVVM. V to, že projekt má budoucnost, věří jen třetina dotázaných. Odpovědi se však výrazně různí podle míry dosaženého vzdělání a podle věku.

Češi v budoucnost sjednocené Evropy nevěří. Jen třetina ano
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu
reklama

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se ptalo svých respondentů, zdali věří v budoucnost sjednocené Evropy. Češi jsou ale podle výsledků spíše skeptičtí. Ve sjednocenou Evropu věří jen 35 procent obyvatel, naopak 52 procent v ni nevěří. Zbývajících 13 procent odpovědělo, že neví.

Odpovědi se však výrazně lišily podle míry vzdělání respondentů. Vysokoškolsky vzdělaní projektu věří více než ostatní (ze 45 procent), naopak nejvíce skeptičtí jsou lidé se středním vzděláním bez maturity (28 procent).

Podobně jsou rozděleni respondenti i podle věku – 47 procent mladých (tedy ve věku 15 až 29 let) ve sjednocenou Evropu věří. Podobně se čísla liší také u pravicových a levicových voličů (ti věří méně).

Názor na posilování integrace však už není tak jednoznačný. Celkem 19 procent lidí podporuje další posilování integrace, naopak 23 procent by integraci oslabovalo. Dvě pětiny dotazovaných schvalují takovou míru integrace, jaká je nyní.

Průzkum zkoumal i názor na zapojení České republiky. "Názor na míru budoucího zapojení ČR do Evropské unie je úzce propojený s názorem na budoucí integraci EU jako celku, ale také s důvěrou v budoucnost evropského projektu obecně,“ uvádí průzkum. 22 procent lidí podporuje větší zapojení Česka, 24 procent je proti a opět dvě pětiny respondentů by současnou situaci zachovaly.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…