Češi ve srovnání s Evropou málo darují krev

29.07.2012 9:35

Téměř dvě pětiny Evropanů již někdy darovaly krev. Nejvíce dárců je v Rakousku, kde krev darují až dvě třetiny lidí ve věku nad 15 let. Vyplynulo to z nedávného celoevropského průzkumu Euro-statu. S velkým odstupem za Rakouskem následují Francie, Kypr a Řecko. I v těchto zemích však tvoří dárci přes polovinu populace. Česká republika je až na 22. místě, když alespoň jednou krev darovalo jen 30 procent jejích obyvatel starších patnácti let.

Češi ve srovnání s Evropou málo darují krev
Foto: Martin Kovář
Popisek: Kapačka s krví
reklama

Zvýšit zájem Čechů o darování krve a omladit dárcovskou základnu se snaží Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pomocí kampaně Daruj krev s VZP. Klíčovou součástí projektu je mobilní aplikace, která chce na odběrná místa přitáhnout zejména mladší dárce. Díky ní mají uživatelé chytrých telefonů vždy u sebe aktuální přehled o stavu krevních zásob ve všech 79 transfuzních stanicích v celé republice. Informuje o tom server Novinky.cz.

Zkuste aplikaci

„Dobrovolných dárců je v Evropě relativně hodně. Velkým problémem v celoevropském měřítku je však stárnutí dárcovské základny. Nejčastěji darují krev lidé ve věku 40 až 54 let. Velkým úkolem je proto přilákání nových, mladších dárců,“ vysvětlila serveru Novinky.cz Kateřina Pulkrábková z oddělení externí komunikace VZP.

Pojišťovna by ráda vyvrátila mýty, které dárcovství provázejí, a pomohla lidem překonat strach. Právě ten je totiž nejčastějším důvodem, proč nechodí darovat krev, a až na druhém místě je lhostejnost. Příčinou těchto postojů bývá často neznalost. Lidem chybějí informace, jak dů-ležitá je darovaná krev pro záchranu životů.

Díky aplikaci Daruj krev s VZP lidé snadno zjistí, jak probíhá odběr krve či vstupní vyšetření, nebo kdy a kde mohou krev darovat. Vše najdou přímo na displeji svého telefonu. „Uživatelé aplikace mají jistotu, že na odběr nepůjdou zbytečně. Na transfuzní stanici se dostaví tehdy, když chybí jejich krevní skupina,“ uvedla Pulkrábková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…