Česká centra povede Černý, který šéfuje mnichovské pobočce

07.12.2017 19:33

Síť Českých center nově povede nynější ředitel její mnichovské pobočky a někdejší ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Ve funkci od 1. března nahradí Moniku Koblerovou, kterou vedením center pověřilo ministerstvo zahraničí po dubnovém odvolání ředitele Jiřího Závěšického. Odvolán byl kvůli neshodám ohledně obsazení místa ředitele Českého centra v Paříži. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Na současnou pozici Černého vypíše úřad výběrové řízení.

Česká centra povede Černý, který šéfuje mnichovské pobočce
Foto: czechcentres.cz
Popisek: Česká centra - logo

Pětapadesátiletý Černý v letech 1996 až 2007 vedl Divadelní ústav v Praze, od roku 2007 byl do 7. září 2012 ředitelem Národního divadla. Náhle ho odvolala tehdejší ministryně Alena Hanáková, po níž zůstala i některá další kontroverzní rozhodnutí. Přesné důvody jeho odvolání ministerstvo nikdy neuvedlo. Některé důvody vedoucí údajně k Černého odvolání dokonce Hanákové spolupracovníci později dementovali. Od začátku roku 2014 pak Černý vedl České centrum v Mnichově.

Do čela celé sítě center ho letos v polovině listopadu vybral ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ze tří uchazečů, které určila komise složená ze zástupců ministerstva a Českých center. Do konkurzu se přihlásilo 11 uchazečů.

Česká centra, síť 22 poboček určených k propagaci ČR v zahraničí především prostřednictvím kultury, se dostala před několika lety do krize. Je z velké části financována Českým domem v Moskvě, a záleží tedy na tamní situaci, kolik peněz dům z pronájmů generuje. "Byl tam velký meziroční pokles, asi o 16 procent. Pokud nám klesají výnosy z něj, musíme je doplnit z příspěvku zřizovatele. Výhledově se počítá s většími zisky, aby se to postupně navrátilo tam, kde to bylo před sankcemi," řekla ČTK v září pověřená ředitelka Koblerová. Centra vedla od letošního dubna a do září snížila počet pracovníků o 22 procent.

Závěšický ČTK v dubnu řekl, že se ziskem z Moskvy, který klesal kvůli ekonomické situaci, je letošní rozpočet center 105 milionů korun, tedy polovina oproti roku 2009. Činností, které instituce zabezpečuje, neubylo.

Česká centra loni uspořádala 2300 akcí, měla 2,8 milionu návštěvníků a mimo jiné přes 2500 studentů češtiny. Uvádějí, že jedna koruna vložená do činnosti Českých center v zahraničí přinesla v roce 2016 dalších 4,12 koruny externích zdrojů. "Rádi bychom do budoucnosti otevřeli další Česká centra mimo Evropu, kde jsme jen v Tel Avivu, New Yorku, Soulu a Tokiu," uvedla v září Koblerová.

Odvolání někdejšího ředitele Závěšického předcházel spor o obsazení postu ředitele Českého centra v Paříži. Závěšický na něj odmítl jmenovat vítěze konkurzu Jeana-Gasparda Páleníčka, což pobouřilo část francouzské kulturní a akademické scény. Francouzi si stěžovali u české diplomacie a záležitost se Závěšickým nakonec řešil ministr Zaorálek. Ten se rozhodl Závěšického odvolat.

Pařížská pobočka je od ledna bez šéfa, minulý měsíc ministerstvo počtvrté vyhlásilo konkurz na jeho místo. Z předchozích tendrů ředitel pobočky nevzešel, do současného se zájemci mohou hlásit do 4. ledna.

Personální změny se letos dotkly i některých dalších poboček Českých center. Například ve Stockholmu se ředitelkou stala Zuzana Kabelková, bruselskou kancelář vede Jitka Pánek Jurková. Od května je znám i nový ředitel Českého centra Vídeň Mojmír Jeřábek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…