Česká média ovládají mocné skupiny, myslí si lidé dle průzkumu. A Erik Best o tom dnes napsal „pohádku"

08.10.2014 12:26

Česká televize se propadá v žebříčcích důvěryhodnosti, předstihl ji Český rozhlas i internetové zpravodajské servery. Vyplývá to ze závěrů průzkumu společnosti SANEP. Třetina dotázaných si navíc myslí, že všechna média jsou názorově a informačně ovlivnitelná politickými a finančními zájmovými skupinami. Nezávisle na průzkumu dnes rozvinul stejnou úvahu americký novinář Erik Best, který na svém webu zveřejnil ,,pohádkový" příběh české žurnalistiky roku 2020.

Česká média ovládají mocné skupiny, myslí si lidé dle průzkumu. A Erik Best o tom dnes napsal „pohádku"
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Zářijový průzkum důvěryhodnosti médií společnosti SANEP ukázal, že respondenti nejvíce věří internetovým zpravodajským serverům. Důvěra v ně se od února zvýšila o sedm procentních bodů. SANEP to přisuzuje informační rozmanitosti, kterou internet oproti jiným médiím nabízí.

Druhé místo obsadil Český rozhlas, jenž si od února polepšil a nyní mu věří zhruba čtvrtina dotázaných. Bronzovou příčku obsadila Česká televize, která ještě před půl rokem brala „zlato“. SANEP upozorňuje, že v jejím případě dochází k dlouhodobému snižování důvěryhodnosti. Předkládaným informacím ještě před čtyřmi lety věřilo téměř devadesát procent respondentů. Nyní České televizi věří zhruba polovina dotázaných.

Celý průzkum ZDE

Nejméně důvěřuje domácí populace zpravodajským pořadům soukromých rozhlasových celoplošných stanic, což lze podle SANEPU přičíst zejména skutečnosti, že většina soukromých rozhlasových stanic je převážně orientována na hudbu a zábavu a za tímto účelem jsou také primárně vyhledávána svými posluchači.

Média jsou ovlivnitelná, myslí si Češi... Může za to i Babiš

Neméně zajímavé výsledky přinesl průzkum společnosti ohledně ovlivnitelnosti médií zájmovými skupinami. Nejhůře dopadla veřejnoprávní Česká televize. Téměř čtvrtina respondentů si myslí, že je ve zpravodajství názorově a informačně nejvíce ovlivnitelná z pohledu zájmových politických a finančních skupin. Ještě v únoru tento názor sdílelo osmnáct procent dotázaných.

Za Českou televizí se umístila soukromá tištěná periodika. Na stříbrnou příčku se podle SANEPU vyšvihla zejména kvůli změnám ve vlastnictví největších médií. Společnost dává za příklad šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, jenž koupil vydavatelství MAFRA, pod které spadají například MF Dnes a Lidové noviny. Za nejméně ovlivnitelný je považovaný Český rozhlas a soukromé celoplošné rozhlasové stanice.

Za poněkud znepokojující považuje společnost skutečnost, že dle názoru téměř třetiny dotázaných jsou názorově a informačně ovlivnitelné z pohledu zájmových politických a finančních skupin všechna média. „Za touto nedůvěrou můžeme spatřovat novodobý fenomén, kterým je získávání vlivu nad jednotlivými médii soukromými osobami z řad významných domácích kapitálových skupin či osobami, které mají vliv na vrcholnou politiku, či se jedná přímo o vrcholové politiky, kteří vlastní významná tuzemská média,“ konstatuje SANEP.

Nezávislá média? Best věští rok 2020

Vliv podnikatelů či politiků na média se stal námětem smyšleného příběhu novináře Erika Besta na jeho webu fsfinalword.cz. Ten věští české žurnalistice světlou budoucnost. V roce 2020 se prý všechna média vymaní z rukou oligarchů a opět budou nestranně informovat své čtenáře.

„Píše se rok 2020 a poslední z českých novin se vymanily z rukou oligarchů, kteří je připravili o nezávislost a důvěryhodnost a přivedli je na mizinu. Nezávislá média opět prosperují. Noviny poskytují nezaujaté zpravodajství a startupy už se nestávají častými terči českých miliardářů s globálním politickým vlivem. I Česká televize si zvolila generálního ředitele bez vazeb na některou z Pěti rodin nebo produkčních společností vytvářejících předražené historické seriály.“ píše Best.

Komentátoři v té době budou podle amerického novináře zdůrazňovat, jak blízko země stála od mediální diktatury. Povede se rovněž debata o novém lustračním zákoně, podle kterého by kdokoli nastupující do veřejné funkce musel prokázat, že nikdy nepracoval pro žádného z mediálních oligarchů. „Jak se dalo čekat, mezi největší kritiky zákona patří redaktoři, kteří během ztraceného desetiletí české žurnalistiky sbírali ocenění,“ uzavírá Best.

Celý text Erika Besta k přečtení ZDE.

reklama

autor: luš

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…