Česká zahraniční politika nemá žádný směr, kritizuje Kohout

03.05.2012 20:40

Současnou českou zahraniční politiku a postoje země k EU dnes kritizovali bývalí ministři zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Jan Kohout, který byl v úřednické vládě Jana Fischera, má blízko k ČSSD a z diplomacie po dlouhých letech odešel. Kohout v debatě pořádané Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) uvedl, že zahraniční politiku považuje za nesrozumitelnou a postoje k EU nesoustředěné, čímž země v unii ztrácí spojence.

Česká zahraniční politika nemá žádný směr, kritizuje Kohout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Svoboda zmínil zvláštní způsoby českého vyjednávání na poli EU, měl na mysli například české průtahy kolem ratifikace lisabonské smlouvy a dodatečné vyžadování výjimky prezidentem Václavem Klausem z ní. "Od první chvíle jsme žádali něco nemožného. Výjimka tedy bude nebo nebude ?" tázal se Svoboda. Vadí mu též způsob přístupu k jednáním fiskální dohodě o stabilizaci financí v EU, kterou ČR odmítla, a malá aktivita Černínského paláce v této věci. Za sporný považuje také přístup diplomacie k exportní politice, vadí mu i malá aktivita ČR v oblasti lidských práv.

Jde i o rozpory ve vládě

Kohout hovořil o roztříštěnosti zahraniční politiky, kdy jeden názor razí ministerstvo zahraničí, další úřad vlády a svoji linii má i Hrad s prezidentem Václavem Klausem. "Nebyli jsme schopni definovat svůj směr," konstatoval.

První náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider připustil, že politickou elitu zajímají více domácí záležitosti než zahraniční politika. Podle něj v otázce zahraniční politiky nejde jen o Černínský palác, ale o celou vládu. Kohout si myslí, že právě složení a činnost koaliční vlády, kdy ministerstvo zahraničí vede sice proevropský Karel Schwarzenberg z TOP 09, ale premiérem je Petr Nečas z rezervovanější ODS, vede k pocitům rozpačitosti.

AMO dnes v rámci diskuse představila také svoje doporučení pro českou zahraniční politiku. Mimo jiné tam je návrat do hlavního proudu v EU, sjednocení postojů vůči Rusku, vyhnout se možným konfliktům s Německem kvůli postoji k problémům EU a energetice či reagovat na změnu strategických akcentů v zahraniční politice EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…