České firmy podporují jazykové vzdělání svých zaměstnanců

30.07.2013 15:55

České firmy vyžadují od svých zaměstnanců stále častěji pokročilé jazykové znalosti, jejichž rozvoj samy významně podporují. Jazykové kurzy tak patří vedle stravenek či prodloužené dovolené k nejčastěji nabízeným zaměstnaneckým benefitům. Nárůst investic do jazykového vzdělávání lze ze strany firem očekávat i do budoucna.

České firmy podporují jazykové vzdělání svých zaměstnanců
Foto: red
Popisek: Jazyková škola Skřivánek
reklama

Podle šetření o vzdělávání dospělých, které v letech 2011 a 2012 provedl Český statistický úřad, se dalšímu vzdělávání v podobě kurzů, workshopů, seminářů či soukromých lekcí různého zaměření ve sledovaném období věnovala třetina Čechů. 78 procent z nich k tomu motivovala vidina kariérního postupu, 18 procent osob se dalšímu vzdělávání věnovalo ze soukromých důvodů. V oblasti zaměstnaneckých kurzů dominovaly technické obory, obchod, řízení a správa a studium cizích jazyků. Jazykové kurzy byly jasným lídrem také v oblasti soukromého zájmového vzdělávání.

České firmy kladou na jazykovou vybavenost svých zaměstnanců poměrně vysoké nároky. Podle výsledků portálu Jobs.cz byla v loňském roce znalost angličtiny vyžadována u 57 procent inzerovaných pozic, a to většinou na středně pokročilé nebo vyšší úrovni. U 12 procent pozic byla požadována němčina. Znalost dalších cizích jazyků, ačkoli mnohdy není přímo uvedena, má značný vliv na úspěšnost uchazeče u přijímacího pohovoru. Firmy se také snaží přispět k dalšímu rozvoji jazykových znalostí svých zaměstnanců, což mimo jiné dokazuje i fakt, že byl u každého třetího inzerátu nabízen zaměstnanecký benefit právě v podobě jazykového kurzu.

Zájem o firemní výuku jazyků potvrzují i přední české jazykové školy. „Poptávka firem o jazykové kurzy pro zaměstnance rozhodně neklesá. V roce 2010 zajistila naše agentura v rámci firemní výuky 177 000 vyučovacích hodin, v roce 2012 jich bylo již 189 000. Za první pololetí roku 2013 jsme odučili více než 104 000 vyučovacích jednotek, což je sice o 6 procent méně než za stejné období v loňském roce, zaznamenáváme však zvýšenou poptávku po firemních kurzech v podzimním období, a tak by i tento rok měl být ve znamení růstu,“ uvádí Pavel Skřivánek, majitel jazykové agentury Skřivánek, u které své zaměstnance vzdělává například Škoda Transportation, a. s., Strabag, a. s. či MAKRO Cash & Carry ČR, s. r. o. Největší poptávka je jednoznačně po kurzech obecné angličtiny (72 procent), mírný nárůst ale v posledních letech zaznamenala také němčina (18 procent). Okrajově je zastoupena francouzština, španělština a ruština, o kterou však v tomto roce prudce vzrostl zájem o 40 procent.

Podle údajů jazykové agentury Skřivánek měly na poptávku po firemních jazykových kurzech v minulých letech velký vliv vzdělávací projekty financované Evropskou unií, například Školení je šance nebo Vzdělávejte se pro růst!, které v současné době postupně dobíhají. Tyto projekty byly unikátní tím, že firmám poskytovaly až stoprocentní dotaci, která byla vyplácená dopředu na každé čtvrtletí. V posledních měsících se ale situace výrazně mění. „Od počátku tohoto roku zpracováváme desítky výběrových řízení na firemní výuku jazyků, která již nebude hrazena z fondů EU, ale z financí samotných firem. Ty si totiž stále více uvědomují, že jazyková vybavenost zaměstnanců je nedostačující, a že je do jazykové výuky nutné investovat,“ komentuje aktuální vývoj Pavel Skřivánek. V souvislosti s tímto posunem lze očekávat zvýšení poptávky po jazykových kurzech pro firmy i v dalším období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…