České ministerstvo zahraničí kritizuje venezuelské prezidentské volby: Postrádaly základní demokratické prvky

21.05.2018 18:42

České Ministerstvo zahraničí je hluboce znepokojeno výsledkem prezidentských voleb ve Venezuele, ve kterých zvítězil dosavadní prezident Nicolás Maduro. Podle Černínského paláce volby postrádaly základní demokratické prvky a nízká volební účast dokládá rezignovanost a obavy občanů. Ministerstvo o tom dnes informovalo na svém webu, informovala ČTK.

České ministerstvo zahraničí kritizuje venezuelské prezidentské volby: Postrádaly základní demokratické prvky
Foto: Archiv
Popisek: Venezuela

Ve Venezuele dochází k permanentním útokům proti politickým stranám a organizacím, lidská práva a základní svobody nejsou plně respektovány, uvádí české Ministerstvo zahraničí. „Považujeme za zásadní, aby vláda zahájila konstruktivní dialog s opozicí, propustila politické vězně a nastoupila cestu obnovení pořádku a demokratických svobod v zemi,“ píše se v prohlášení.

Česko hodlá nadále podporovat politiku Evropské unie vůči Venezuele. Pouze politický tlak mezinárodního společenství a regionálních uskupení má podle Ministerstva zahraničí zásadní důležitost a může vést ke změně v politickém směřování Venezuely.

Nedělní prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní autoritářský prezident Maduro. Voleb se nesměli účastnit někteří přední opoziční lídři buď proto, že jim režim zakázal ucházet se několik let o veřejné funkce, nebo proto, že jsou ve vězení za „protivládní spiknutí“. Velká část opozice proto volby bojkotovala, což se odrazilo na rekordně nízké účasti. K volbám přišla necelá polovina voličů.

Výsledek venezuelských prezidentských voleb dnes neuznaly Kanada a 13 latinskoamerických zemí. Státy sdružené v takzvané Limské skupině pokládají volby za nedemokratické a nesvobodné a hodlají povolat své velvyslance ve Venezuele ke konzultacím.

Venezuela je už několik let v hluboké ekonomické krizi, do níž se částečně dostala kvůli vysoké závislosti na příjmech z prodeje ropy po hlubokém propadu cen suroviny na světových trzích. Značný podíl na současném stavu ekonomiky má ale podle finančních analytiků řízená socialistická politika současné vlády.

Kvůli špatné ekonomické situaci země i politickému útlaku opouštějí Venezuelu i někteří čeští krajané. Ministerstvo vnitra, které přesídlování zajišťuje, bylo v polovině dubna v kontaktu s několika rodinami, které se chtějí vrátit. Přibližně 30 lidí už je v Česku. Podle Ministerstva zahraničí čítá krajanská komunita ve Venezuele přibližně 500 lidí, kteří mají české občanství nebo doložitelný původ.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…