České potraviny jsou kvalitní, zdůrazňoval Jurečka. Pak mu ale do televize zavolala naštvaná lékařka

01.04.2015 19:23

Hostem středečního Interview ČT24 byl ministr zemědělství Marian Jurečka. Komentoval zrušení mléčných kvót v EU po jedenatřiceti letech a vychvaloval kvalitu českých potravin. Lékařka a výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová ale představila poněkud chmurnější obraz. Vyjádřil se i k daňovému zákonu o podpoře biopaliv první generace, kterou připravilo ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO), jehož Agrofert na biopalivech podstatně vydělává, a Jurečka teď zákon obhajuje.

České potraviny jsou kvalitní, zdůrazňoval Jurečka. Pak mu ale do televize zavolala naštvaná lékařka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

Hned na úvod konstatoval, že o skončení kvót na mléko se členské státy EU dohodly už před osmi lety. V tuto chvíli nám zůstávají ještě kvóty na cukr. „Tato doba pro to není úplně šťastná, protože je trh rozkolísaný,“ uvedl ministr. Šéf resortu zemědělství doufá, že se se zrušením kvót provozovatelé vyrovnají. Kdyby se ale ukázalo, že tím trpí, Jurečka má připravenou určitou finanční podporu. Odmítl však říct, o jak velké finanční podpoře mluví, byl by totiž raději, kdyby se čeští producenti mléka dokázali obejít i bez dotací.

Pro Čechy je často nejdůležitější cena

Pár slov zaznělo také k tématu podrobnějších popisků u výrobků. Jako zákazníci prý napříště budeme znát rodokmen zvířete, které se chystáme sníst, a to od místa narození až po místo porážky. Dozvíme se i to, kde zvíře žilo většinu života.

Pokud hledáme záruky kvalitních potravin v našich obchodech, máme se podle ministra zaměřit na výrobky označené logem „klasa“. Jestliže hledáme regionální potraviny, máme se orientovat především na logo „regionální potravina“. V pořadu také opakovaně zdůrazňoval, že české potraviny jsou kvalitní.

Poněkud chmurnější pohled ale v pořadu představila lékařka a výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová. „Bohužel já patřím mezi ty, kteří nakupují v zahraničí,“ poznamenala lékařka. Pokud totiž chcete nakupovat v českých řetězcích, musíte poměrně složitě pátrat po zemi původu výrobku. Faktem také je, že se Češi orientují mnohem více na cenu než na kvalitu. Řetězce se přizpůsobily této výhodě, že Čech nečte malá písmena a často se nezajímá o původ výrobku,“ posteskla si.

Biopaliva

Marian Jurečka se vyjádřil i k tématu biopaliv. Zjistil totiž, že státní podnik Čepro ve velkém odebírá především od Agrofertu Andreje Babiše. Hodlá proto navrhnout, aby se státní podnik Čepro přesunul do gesce jiného ministerstva.

Na druhé straně jestliže se vláda v roce 2009 zavázala, že se více zaměří na podporu obnovitelných zdrojů, tak v dopravě je jednou z mála možností doprava biopaliv. „Pokud systém bude transparentně nastaven, tak je mi v zásadě jedno, jestli tendr vyhraje Agrofert Andreje Babiše nebo jiná firma,“ konstatoval ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dementní kamioňáci? Dálnice stojí a ve sněmovně je z toho sranda. Rozstřelil to Klaus mladší

10:30 Dementní kamioňáci? Dálnice stojí a ve sněmovně je z toho sranda. Rozstřelil to Klaus mladší

Na pořadu schůze Poslanecké sněmovny bylo sice zdanění náhrad církvím, v jejím úvodu se však tématu …