České stavovské povstání ve strhující knize

25.03.2022 15:15

Ředitel Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Václav Bůžek spolu s Kateřinou Pražákovou a Pavlem Králem připravili novou knihu, kterou v březnu vydalo Nakladatelství Lidové noviny. Titul představuje obsah politické komunikace mezi českými zeměmi a zahraničními mocenskými centry stoupenců stavovského povstání (1618 – 1620), jeho spíše neutrálních pozorovatelů i odpůrců.

České stavovské povstání ve strhující knize
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Historik Václav Bůžek

Hlavní pozornost autoři věnovali politické komunikaci českých nekatolických stavů s říšskými knížaty různého náboženského přesvědčení. Zatímco falčtí kurfiřti Fridrich IV. a Fridrich V. se hlásili ke kalvínství, saští kurfiřti Kristián II. a Jan Jiří I. patřili k luteránům. Naopak bavorský vévoda Maxmilián I. byl v Římsko-německé říši představitelem radikálního katolicismu. Vzhledem k rodinným vazbám Fridricha V. nebylo možné ponechat stranou výkladu politické kroky anglického krále Jakuba I. a jeho reflexi českého stavovského povstání.

Anketa

Vážíte si Jaromíra Nohavici?

94%
2%
hlasovalo: 41846 lidí
Za účelem přiblížení politické komunikace mezi představiteli nekatolických stavů v Království českém, falckou rezidencí v Heidelberku, saskou v Drážďanech, bavorskou v Mnichově a královským dvorem v Londýně autoři kriticky navázali na dosavadní výsledky bádání o mezinárodních souvislostech českého stavovského povstání a provedli výzkum nevydaných pramenů zvláště v německých a anglických archivech, jimž česká historická věda dosud nevěnovala významnější pozornost

Profesor Václav Bůžek se zabývá českými a středoevropskými dějinami raného novověku se zaměřením na dějiny šlechty a panovnického dvora, vychází z přístupů historické antropologie, dějin společnosti a symbolické komunikace. Vedle desítek studií v domácích i zahraničních odborných časopisech je autorem či spoluautorem několika knih.

Mezi nejznámější patří Společnost českých zemí v raném novověku (NLN, 2010), Smrt a pohřby Ferdinanda I. a jeho synů (NLN, 2020) nebo Rytíři renesančních Čech ve válkách (NLN, 2016).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

15:00 Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

V závěru předvolební kampaně v ostře sledovaném senátním obvodě Jihlava přišla koalice SPOLU s posmě…