České tajné služby vyšetřují výhružný vzkaz, který poslal muslimům bývalý pražský imám

25.08.2016 19:33

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh před shromáždění proti terorismu na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad vzkaz muslimům, ve kterém je upozorňoval, že účast na křesťanské mši „hraničí s odpadlictvím od víry“. A nyní jej opět šetří tajné služby. Podle duchovního však nešlo o žádné výhrůžky, jen konstatoval fakta.

České tajné služby vyšetřují výhružný vzkaz, který poslal muslimům bývalý pražský imám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

„Samer Shehadeh považuje svoji zprávu za zcela nevinnou A rozhodně odmítá, že by šlo o nějaké zastrašování,“ uvádí na svém facebookovém profilu organizace HateFree Culture. A nyní se o imáma opět zajímají tajné služby, které vyhodnocují, zda opravdu nešlo o výhružky.

Shehadeh si však trvá na svém, šlo pouze o „dobře míněné varování“, které nemělo co dočinění se samotnou protiteroristickou demontrací, pouze s křesťanskou bohoslužbou. „Celá ta zpráva souvisí s věroučnou otázkou. My muslimové věříme v soudný den, kdy Alláh vzkřísí všechny muslimy i nemuslimy a bude je soudit. A jediný neodpustitelný hřích je, když někdo vzývá jiného než Boha,“ řekl duchovní s tím, že křesťanství mimo Boha vzývá i „syna, otce či anděly“ a proto své souvěrce před touto skutečností varoval.

Rozhovor s duchovním zde

Shehadeh nedělá nic špatného, jak o sobě tvrdí, přesto údajně existují v bezpečnostních kruzích obavy z toho, že se radikalizuje. To jej však nepřekvapilo, protože si uvědomuje, že policie udržuje přehled o praktikujících muslimech v ČR.

Muslimové to však podle něj mají stále těžší, jelikož se proti nim rozjela tvrdá mediální kampaň, kdy je jejich náboženství prezentováno jako příčina terorismu, či dokonce jako teroristická organizace. Navzdory mediálnímu obrazu se však osobně s diskriminací nesetkal.

V textu, který poslal českým muslimům přes aplikaci WhatsApp, se však vymezil vůči akci, plánované na 10. srpna a pořádané i několika muslimskými organizacemi:

„Důležité upozornění!! Byl jsem v šoku, když mě jeden bratr upozornil na to, že v programu akce plánované na tuto středu v Praze stojí, že někteří muslimové budou přítomní během křesťanské bohoslužby v kostele. Upozorňuji všechny muslimy a muslimky, že takové jednání hraničí s odpadlictvím od víry, protože křesťanské bohoslužby vždy obsahují tu nejhorší formu přidružování, tzv. velký širk. Nehledě na další věci v programu, které jsou daleko za hranicemi toho, co je nám v islámu povoleno. Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval. Samer Shehadeh. Rozešlete prosím dál a varujte muslimy.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

10:44 Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

Mnozí čeští politici zaujímají odmítavý postoj k úmyslu rodící se vlády budoucího německého kancléře…